Wybierając się do stomatologa świadczącego usługi na NFZ, dobrze jest wcześniej zorientować się, jakie zabiegi możemy wykonać w ramach tego typu świadczeń. Chociaż lista jest dość długa, to jednak w wielu przypadkach za leczenie czy poprawę naszego uśmiechu, będziemy musieli zapłacić.

Jakie świadczenia możemy wykonać?

Regularne kontrole w gabinecie stomatologicznym pozwolą wykrywać zmiany chorobowe na wczesnych etapach. Leczenie wtedy jest o wiele prostsze i szybsze niż w przypadku, kiedy doprowadzimy do zmian bardziej zaawansowanych. Dlatego w ramach funduszu zdrowia, każdemu pacjentowi przysługują trzy wizyty kontrolne rocznie. Raz w roku możemy skorzystać również z badania stomatologicznego z instruktażem higieny jamy ustnej oraz usunąć kamień nazębny. A co w przypadku, kiedy trzeba leczyć? Wczesne etapy próchnicy stomatolog NFZ Radom https://koronadent.pl/ wyleczy bezpłatnie, ale białe plomby przysługują tylko na zębach przednich górnych i dolnych. W przypadku pozostałych zębów możemy liczyć tylko na plomby szare, tak zwane amalgamatowe. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów na NFZ dla dorosłych pacjentów, przysługuje tylko w leczeniu zębów siecznych (od kła do kła), za resztę trzeba będzie już zapłacić. Wyjątek stanowią dzieci do 18 r.ż. oraz kobiety w ciąży i w okresie połogu – im przysługuje leczenie kanałowe wszystkich zębów. Warto wiedzieć, że zgłaszając się z bólem do poradni stomatologicznej świadczącej usługi na NFZ, musimy zostać przyjęci w ten sam dzień. W każdym innym wypadku umawiając się na wizytę musimy poczekać ok 2-4 tygodni.

Czy możemy skorzystać z usług stomatologii estetycznej?  

Niestety w ramach NFZ nie poprawimy uśmiechu tak jakbyśmy tego chcieli, za zabiegi stomatologii estetycznej, takie jak na przykład wybielanie zębów Radom, trzeba będzie zapłacić według cennika prywatnego gabinetu. Również leczenie implantologiczne nie jest refundowane, ale w wyjątkowych sytuacjach (np. w wyniku utraty zębów w wypadku) można starać się o zwrot kosztów leczenia. Dzieciom do 12 r.ż. przysługuje darmowe leczenie ortodontyczne aparatem ruchomym, za stały trzeba będzie zapłacić.

Dodaj komentarz