Jeżeli spodziewasz się dziecka i jesteś na etapie planowania wyprawki, to pewnie nie raz słyszałeś o nosidełku do samochodu, które prawdopodobnie będzie Ci również potrzebne podczas odbierania dziecka ze szpitala. Czym dokładnie jest nosidełko i jakie funkcje spełnia? Na co zwracać uwagę podczas wybierania nosidełka dla swojego dziecka?

Co to jest nosidełko?

Nosidełko do samochodu to inna nazwa fotelika samochodowego dla najmłodszych, przeznaczonego do przewozu w samochodzie dzieci o wadze od 0 do 13 kg, czyli od urodzenia do około roku. Nazwa nosidełko wynika z tego, że fotelik ten jest wyposażony w specjalną rączkę umożliwiającą wygodne przenoszenie dziecka w tym foteliku pomiędzy domem a samochodem.

Na co zwracać uwagę wybierając nosidełko?

Nosidełko dla dziecka, jak każdy fotelik samochodowy, ma za zadanie zapewnienie dziecku bezpieczeństwa w samochodzie. Z tego względu nie należy kupować pierwszego lepszego nosidła, nie należy również kierować się wyłącznie jego ceną. Jest kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę w procesie wybierania nosidła.

Po pierwsze, każde nosidełko musi zostać przymierzone do samochodu. Wynika to z tego, że nie każdy fotelik da się zamontować w danym samochodzie w taki sposób, żeby był on stabilny oraz żeby dziecko miało w nim odpowiednią pozycję.

Fotelik i samochód muszą być ze sobą kompatybilne, gdyż tylko wtedy fotelik będzie spełniał swoje zadanie. Oczywiście można zamówić fotelik przez Internet, ale najpierw powinien zostać on zweryfikowany przez nas w sklepie stacjonarnym pod względem dopasowania do samochodu.

Drugą rzeczą na którą należy zwrócić uwagę podczas wyboru fotelika, jest to, czy fotelik brał udział w testach zderzeniowych oraz jakie oceny w tych testach otrzymał.

Kupując fotelik, który w testach osiągnął dobre rezultaty, mamy pewność, że został on odpowiednio sprawdzony pod kątem tego, jak zachowa się w trakcie wypadku i czy zapewni dziecku bezpieczeństwo. Lepiej odpuścić sobie zakup fotelika, który nie brał udziału w testach lub był testowany, ale osiągnął kiepskie wyniki.

Nosidełko z zestawu – czy warto?

Obecnie bardzo często nosidełka do samochodu są sprzedawane w zestawie razem z wózkiem jako zestaw 3 w 1. Dla wielu osób jest to kusząca propozycja, gdyż cena takiego zestawu jest mniejsza niż w przypadku kupowania osobno fotelika i osobno nosidełka, a dodatkowo nosidełko jest kompatybilne ze stelażem wózka i bez problemu można je w nim zamontować.

Niestety takie rozwiązanie ma również istotną wadę. Z reguły fotelik w zestawie jest dużo gorszej jakości i nie brał nigdy udziału w testach zderzeniowych, co oznacza, że nie możemy mieć do niego pełnego zaufania. Z tego też względu lepszym rozwiązaniem jest jednak zakup osobnego nosidełka.

Sposób montażu nosidełka w samochodzie

Nosidełko jest fotelikiem, którego nie montuje się w samochodzie na stałe. Najczęściej dziecko wkłada się do nosidełka już w domu, a następnie montuje nosidełko z dzieckiem w środku w samochodzie.

Każde nosidełko można zamontować na siedzeniu przy pomocy samochodowego pasa bezpieczeństwa. Na początku może się to wydawać nieco skomplikowane, ale po kilku czy kilkunastu powtórzeniach czynność ta będzie nam zajmować dosłownie chwilę.

Drugim sposobem montażu nosidełka jest montaż na specjalnej bazie, która jest na stałe zamontowana w samochodzie przy pomocy systemu ISOFIX. Jest to rozwiązanie jeszcze prostsze niż montaż przy pomocy pasa, gdyż nosidełko się po prostu wkłada na taką bazę. Minusem jest to, że trzeba dodatkowo zakupić bazę, która nie należy do najtańszych rzeczy.

Z uwagi na to, że zgodnie z przepisami niemowlaki muszę jeździć samochodem tyłem do kierunku jazdy, wszystkie nosidełka montowane są wyłącznie w ten sposób. Nie da się ich zamontować przodem do kierunku jazdy.

Gdzie najlepiej zamontować fotelik w samochodzie?

Statystycznie najbezpieczniejszym miejscem do przewożenia dziecka jest środkowe siedzenie tylnej kanapy. Niestety, takie rozwiązanie można zastosować tylko w tych samochodach, w których z tyłu są trzy pełnowymiarowe siedzenia. W większości samochodów środkowe miejsce z tyłu jest dużo węższe i nieco wybrzuszone, co uniemożliwia montaż fotelika w tym miejscu.

Drugim sugerowanym miejscem jest montaż na siedzeniu z tyłu za pasażerem. Wynika to z tego, że statystycznie częściej samochody ulegają wypadkom i zniszczeniom od strony kierowcy.

Dodatkowo w przypadku konieczności zatrzymania pojazdu w trasie i wyciągnięcia dziecka z samochodu, dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wyciąganie dziecka od strony pobocza, a nie od strony ulicy. Generalnie zaleca się przewożenie dzieci na tylnej kanapie. Montaż fotelika z przodu jest również możliwy, należy jednak pamiętać o wyłączeniu poduszek powietrznych.

Dodaj komentarz