Narodzenie dziecka to dla kobiety ogromne szczęście. Po 9 miesiącach oczekiwania w końcu może przytulić swojego maluszka. Tym cudownym i niepowtarzalnym chwilom towarzyszy jednak pewien dyskomfort. Są takie momenty po narodzinach dziecka, o których często nie mówi się głośno. Wiadomo, że po porodzie z piersi kobiety zaczyna wypływać mleko, które będzie stanowiło pożywienie dla noworodka. Jednak nie każda z matek zdaje sobie sprawę z tego, że będzie ono wypływało w sposób niekontrolowany.

Karmienie piersią w pierwszych dniach od porodu

Pokarm w piersiach tworzy się już na etapie ciąży. Zazwyczaj następuje to między 16 a 22 tygodniem. Mleczne pęcherzyki i sieć przewodów, którymi popłynie mleko rozwijają się pod wpływem hormonów- progesteronu i estrogenów. Jeszcze przed porodem może dojść do wypływu pokarmu z brodawek, jednak są to nieznaczne ilości. W pierwszych dwóch dniach połogu dochodzi do wytworzenia tak zwanej siary, czyli gęstego, żółtawego płynu zawdzięczającego swoją barwę beta-karotenowi. Jest on niezwykle cenny i dostarcza noworodkowi leukocyty i przeciwciała, które mają za zadanie budować i wzmacniać układ immunologiczny. Zanim u kobiety pojawi się tzw. mleko dojrzałe, mamy do czynienia z mlekiem przejściowym. Pojawia się koło 3 lub 4 doby po porodzie. Piersi kobiety staja się obrzmiałe i wrażliwe na dotyk. Często odczuwalne jest też delikatne mrowienie lub delikatne skurcze. Wiele kobiet doświadcza wtedy tzw. nawału pokarmu. To dobry moment na to, żeby zacząć stosować wkładki laktacyjne.

Czym są wkładki laktacyjne?

Wkładki laktacyjne mają za zadanie chronić biustonosz i inne części garderoby przed wyciekiem mleka, a tym samym nieestetycznymi plamami w okolicach brodawek. Są one niezwykle chłonne, by zapewnić mamom najwyższy komfort. Mają anatomiczny kształt i są zrobione z miękkiego materiału. Jest to niezwykle ważne, ponieważ piersi po porodzie są niezwykle wrażliwe i obolałe a brodawki często są poranione. Dobre wkładki laktacyjne nie powinny się przesuwać, dlatego zaopatrzone są w przylepce, zapobiegające zmianie ich położenia.

Wkładki laktacyjne posiadają następujące zalety:

  • pozostawiają bieliznę suchą
  • zapobiegają podrażnieniu brodawek przez szwy biustonosza
  • zapewniają uczucie świeżości
  • zapobiegają nieestetycznym żółtym plamom 
  • wpływają na poczucie komfortu i pewności siebie

Rodzaje wkładek laktacyjnych 

Jeśli chodzi o rodzaje, na rynku dostępne są wkładki jednorazowe i wielorazowe. Wkładki jednorazowe, jak sama nazwa wskazuje, należy wyrzucić po jednym użyciu. Są bardzo higieniczne i chłonne, wykonane z przewiewnego materiału i dopasowują się do każdego biustonosza. Dostępne są w mniejszych oraz bardziej ekonomicznych opakowaniach i można je otrzymać w dyskretny sposób. W sklepie internetowym można zamówić wkładki laktacyjne Bella z dostawą prosto do domu: www.chlonne24.pl. Natomiast wkładki wielorazowe kupuje się tylko raz, ponieważ można je prać w pralce. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że nie generują odpadów, więc są bardziej przyjazne dla środowiska. Natomiast w odróżnieniu od tych jednorazowych, nie posiadają przylepca, co powoduje że mogą się przesuwać. 

Czy wkładki laktacyjne powinny nosić wyłącznie kobiety karmiące?

Wkładki laktacyjne mają za zadanie zapobiegać nieestetycznym plamom z mleka matki. Jednak kobiety, które z różnych powodów nie chcą lub nie mogą karmić swoich dzieci, również produkują pokarm w pierwszych dobach po porodzie. Dlatego problem mokrego biustonosza dotyczy również ich. Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, żeby każda matka w połogu, dla polepszenia komfortu używała wkładek laktacyjnych.

Dodaj komentarz