Obecnie rynek produktów dla dzieci oferuje młodym rodzicom naprawdę ogromną ilość akcesoriów do wyboru. Do tych, w które z pewnością warto zainwestować zalicza się otulacz do wózka, czyli materiałowy kokon zaprojektowany w taki sposób, aby mógł dorastać razem z dzieckiem, dzięki czemu przedmiot może służy nam przez długi czas i spełniać swoje kolejne funkcje.

Jakie funkcje spełnia otulacz?

Idealny otulacz spełnia kilka funkcji. Po pierwsze imituje dziecku środowisko, w którym dojrzewało jeszcze w łonie matki. Po drugie wspomaga etap przejścia przez kolejne fazy snu – od tego z otulaczem, poprzez sen w śpiworze, a kończąc na zasypianiu w piżamie.

Dzięki zaprojektowanym funkcjom otulacz wspomaga rodziców w tych przejściach i sprawia, że cały procesach jest zdecydowanie łatwiejszy.

Jak wykorzystywać otulacz w pierwszych miesiącach życia malucha?

W pierwszych miesiącach życia dziecka (mniej więcej od pierwszego dnia do 3 miesiąca) powinniśmy zapewniać maleństwu bezpieczeństwo sprawiając, aby czuło się ono podobnie, jak w czasie przebywania w łonie matki.

Specjalistycznie zaprojektowane otulacze mają za zadanie sprawić, aby dziecko poczuło się dokładnie tak, jak przez pierwsze 9 miesięcy swojego wzrastania. Odpowiedni otulacz pozwala dziecku spać w dogodnej dla niego pozycji, nie krępując ruchów, dzięki czemu może ono podejmować interakcję w celu samouspokojenia np. poprzez ssanie kciuka.

Gdy maluch rośnie zmieniają się funkcję otulacza

W kolejnych miesiącach życia, wraz z rozwojem dziecka otulacz przybiera inne formy funkcjonowania niż do tej pory. Następuje etap przejścia z otulacza, który pełnił funkcję tworzenia warunków dających maksymalne poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania, do etapu śpiworka, czyli otulenia dającego większą swobodę dziecku.

Etap przejścia może nastąpić między 2 a 4 miesiącem, w momencie gdy dziecko wykazuje pierwsze oznaki chęci obracania się. Poprzez obserwację poczynań malucha rodzice mogą sami zdecydować się na wprowadzenie zmian w dotychczasowym otulaczu. Dzięki łatwemu zaprojektowaniu możemy dowolnie zapinać i odpinać pojedyncze ramionka otulacza, w ten sposób uwalniając jedną lub dwie ręce malucha. 

Jakie są kolejne etapy?

Aby otulacz wspomógł również etap przejścia z użytkowania otulacza do swobodnego zasypiania w piżamie, można wykorzystać dostępne modele 5w1, który mają w sobie kilka funkcji wspomagających utrzymanie rutyny snu dziecka. Odpowiednio zaprojektowane otulaczo-piżamki spełniając funkcję zarówno piżamki z długim rękawem, która daje poczucie niezależności i całkowitą dowolność ruchów dziecka oraz funkcje otulacza, które w dalszym ciągu ma za zadanie sprawiać, aby dziecko czuło się tak bezpiecznie jak na samym początku przygody z otulaczem.

Dzięki zróżnicowanym funkcjom, które posiada otulacz przedmiot ten jest naprawdę cennym przedmiotem dla młodych rodziców. Dziecko zasypiające w otulaczu robi to zdecydowanie chętniej, jest bardziej spokojne i ukojone, a jego sen przebiega w sposób prawidłowy i rutynowy.

Posiadając otulacz możemy zadbać o zdrowy i bezpieczny sen naszego malucha, co jest niezwykle ważne do jego prawidłowego rozwoju. Otulacz, dzięki szeregowi zalet jest również idealnym pomysłem na prezent dla maleństwa i jego rodziców. 

Dodaj komentarz