Życie w stylu zero waste już od kilku lat cieszy się w Polsce zainteresowaniem, które niezmiennie rośnie. Coraz więcej Polaków staje się bardziej świadomych tego, co robić, aby nasz codzienny styl życia stał się bardziej przyjazny planecie. W poniższym artykule dowiesz się, jakie niewielkie, ale zauważalne zmiany z filozofii zero waste możesz wprowadzić do swojego życia.

Zero waste ‒ co to takiego?

Zero waste w dosłownym tłumaczeniu oznacza zero śmieci lub zero odpadów. W praktyce to styl życia, który zakłada zmniejszenie produkcji odpadów do minimum. 

Zero waste może przejawiać się na wielu płaszczyznach naszego życia, ponieważ zakłada ono ograniczenie zaśmiecania środowiska na wielu etapach. To świadome zakupy, planowanie posiłków, właściwe przechowywanie jedzenia, aby spożyć je przed zepsuciem, czy chociażby pielęgnacja naszych ubrań, aby mogły służyć nam jak najdłużej.

Zakupy w stylu zero waste

Jeśli zależy Ci na dobru naszej planety, ale nie jesteś jeszcze gotowy na to, aby diametralnie zmienić swój styl życia, wybierz kilka aspektów, które chciałbyś zmienić na lepsze. Dobrym początkiem są świadome zakupy. W przypadku zero waste nie tylko to, co kupujemy ma znaczenie, ale również w to, w czym umieszczamy zakupione przez nas produkty.

Z pewnością robiąc zakupy spożywcze, zdarza nam się, że prosimy o jednorazową reklamówkę, szczególnie w przypadku, gdy kupujemy owoce i warzywa. Niestety, plastikowe, jednorazowe reklamówki, w które pakujemy nasze zakupy, stanowią poważne zagrożenie dla środowiska.  Plastik zanieczyszcza wodę, jest niebezpieczny dla zwierząt, a także dla człowieka.

Worki na warzywa i owoce

Na szczęście istnieje rozwiązanie tego problemu. Jednorazowe, plastikowe reklamówki, które po użyciu zazwyczaj lądują w koszu, skutecznie mogą zastąpić worki na warzywa i owoce wielorazowego użytku. Jeśli ulegną zabrudzeniu, wystarczy je wyprać i będą gotowe do kolejnego użycia. 

Korzystanie z bawełnianych worków na warzywa i owoce ma także pozytywny wpływ na zakupione produkty. Przechowywane w nich warzywa i owoce dłużej zachowują świeżość oraz są mniej podatne na pleśń.

Więcej informacji na temat worków na warzywa i owoce znajdziecie na stronie: https://www.minieco.pl.