W szkole podstawowej aż 15% uczniów nie ćwiczy na WF-ie, w gimnazjum unika go 23% dzieci, w szkole średniej – 30%. Brak aktywności fizycznej może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, dlatego warto zachęcać małoletnich do ćwiczeń i gier sportowych.

Większość dzieci lubi aktywność fizyczną. Niestety, jeśli nie będziemy pielęgnować tej pasji lub nierozważnymi decyzjami zniechęcimy je do sportu, zaczną one unikać ruchu. Dlatego wybór dyscypliny sportowej dla dziecka trzeba dobrze przemyśleć. Jeżeli będzie zły, może wiązać się z brakiem sukcesów, frustracją i spadkiem entuzjazmu.

„Należy zwrócić uwagę nie tylko na zainteresowania dziecka, lecz także jego predyspozycje fizyczne” – mówi serwisowi trener osobisty Piotr Wasil z Medical Fitness. Na przykład jeśli nasz podopieczny jest niskiego wzrostu, to na zajęciach koszykówki stanie przed dużym wyzwaniem i może będzie musiał dać z siebie znacznie więcej niż jego wysocy koledzy.

Warto wziąć pod uwagę również to, jak dziecko funkcjonuje w grupie. W przypadku gdy jest towarzyskie, do gustu powinny przypaść mu gry zespołowe. Introwertyk prawdopodobnie lepiej będzie się czuł w sportach indywidualnych.

W rozwijaniu sportowych pasji dzieci wiele zależy od rodziców. Niech dają oni dobry przykład: uprawiają regularnie sport i wolny czas spędzają razem z pociechami na aktywności fizycznej.

By Milo

Dodaj komentarz