Największe placówki w Polsce zajmujące się szpitalnym leczeniem uzdrowiskowym zamierzają dalej zabiegać o poprawę standardów kuracji dzieci. – Nasze porozumienie z ubiegłego roku pt. „Rabczańskie porozumienie szans dla dzieci” wciąż jest aktualne – zapewnia jeden z liderów porozumienia Andrzej Kowalczyk, prezes Uzdrowiska Rabka.

Jednym z głównych celów rabczańskiego porozumienia jest wprowadzenie programów profilaktycznych dla dzieci otyłych, chorych na cukrzyce czy też z wadą postawy. Sygnatariusze porozumienia zamierzają dopominają się o podniesienie stawki za osobodzień do kwoty minimum 105 zł w zakresie szpitalnego leczenia uzdrowiskowego. – Pomimo skuteczności tego typu leczenia, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z istnienia tej formy kuracji, dlatego bardzo ważnym punktem będzie podnoszenie świadomości pacjentów oraz lekarzy o możliwości skorzystania z leczenia uzdrowiskowego dzieci – podkreśla prezes Andrzej Kowalczyk.

– Wszystkie nasze działania kierowane są dobrem naszych najmłodszych pacjentów oraz poprawą jakości i standardów leczenia – zapewnia prezes Uzdrowiska Rabka. – W 2011 roku udało nam się zwiększyć stawkę za osobodzień uzdrowiskowego leczenia dzieci, wierzę, że w tym roku także uda się to osiągnąć – dodaje.

Na początku marca br. sygnatariusze porozumienia wysłali pismo do konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii prof. dr hab n. med. Teresy Jackowskiej z prośbą o współdziałanie na rzecz utrzymania i rozwoju dziecięcego leczenia uzdrowiskowego. Na marcowym posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Uzdrowisk została poruszona kwestia przyszłości świadczeń z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego dzieci. Kolejne pismo skierowane zostało do przewodniczącej parlamentarnego Zespołu ds. Uzdrowisk posłanki Zofii Czernow w sprawie uruchomienia procedur związanych ze zmianą stawki osobodnia za leczenie uzdrowiskowe dzieci.

Ogólnopolskie „Rabczańskie porozumienie szans dla dzieci” zostało założone 7 września 2011 roku. Tworzą je: Uzdrowisko Rabka, Uzdrowisko Kołobrzeg, Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój, Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek, Uzdrowisko Rymanów-Zdrój, Uzdrowisko Szczawno-Jedlina, Śląskie Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowe im. dr A. Szebesty oraz Uzdrowiska Kłodzkie.

Rabczańskie Porozumienie Szans dla Dzieci” ma w sumie 10 postulatów, które chce wprowadzić w życie. Uzdrowiskom zajmującym się leczeniem dzieci zależy na wprowadzeniu takich rozwiązań, które zagwarantują im stabilizację prawno-finansową, a także stworzeniu takich zapisów przy kontaktowaniu, aby zostały zabezpieczone także interesy uzdrowisk, a nie tylko NFZ. Pragną też, aby zadbano o promowanie zdrowia w zakresie leczenia uzdrowiskowego dzieci za pośrednictwem mediów i oczekują włączenia się do tych działań Ministerstwa Zdrowia i NFZ.

By Milo

Dodaj komentarz