Jest to jedno z podstawowych urządzeń, jakie pomagają świeżo upieczonej mamie w opiece nad dzieckiem. Laktator pełni ważną funkcję – wspomaga proces naturalnego karmienia niemowlęcia, jednocześnie pomagając radzić sobie z nadmiarem pokarmu. Jak jednak wybrać najlepszą wersję dla siebie? Na co powinnyśmy zwrócić uwagę, decydując się na zakup?

1. Jak działa laktator?

2. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu

3. Jak dbać o urządzenie

Jak działa laktator?

Jest to urządzenie mechaniczne, które imitując ssanie dziecka pozwala odciągnąć nadmiar pokarmu, który potem może zostać wykorzystany, gdy jesteśmy np. na spacerze. Laktator jest urządzeniem bardzo pożytecznym, a także szczególnie pomocnym dla kobiet, które z racji choroby czy przyjmowanych leków nie mogą karmić dziecka w sposób naturalny – w takiej sytuacji produkt ten umożliwia usunięcie pokarmu bez podawania go niemowlęciu.

Ze względu na różne funkcje i możliwości wyróżniamy kilka rodzajów laktatorów: ręczne lub mechaniczne, jedno- lub dwufazowe, czy odciągające pokarm z jednej lub z dwóch piersi na raz.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu

Gdy szykujemy się do zakupu urządzenia, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim musimy określić, jaki dokładnie rodzaj laktatora jest nam potrzebny. Aby tego dokonać musimy określić, jak często planujemy odciągać pokarm, a także jak wiele czasu chcemy na to poświęcać – przykładowo, jeżeli kupujemy urządzenie dla naszego pierwszego dziecka i zależy nam na w miarę żwawym tempie, lepiej zdecydować się na wariant elektryczny.

Gdy już podejmiemy decyzję, następnym krokiem jest wybór odpowiedniej marki. Jedną z najpopularniejszych na rynku jest Medela, jednak poza nią mamy do dyspozycji jeszcze wiele innych. Dlaczego warto zdecydować się na produkt markowy? Przede wszystkim będziemy mieć pewność, że laktator będzie działał poprawnie, a także że nie zepsuje się po kilku użyciach.

Jak dbać o urządzenie

Korzystając z laktatora musimy pamiętać, że jeżeli nie utrzymamy go w czystości, to stanie się świetnym miejscem do namnażania się bakterii. To samo dotyczy także butelek, z których korzystamy – obydwie rzeczy należy zatem utrzymywać w czystości. Aby laktator nie stał się zalążkiem kolonii drobnoustrojów, należy każdą jego część osobno i bardzo dokładnie umyć pod bieżącą wodą, a po umyciu musi zostać również wyparzony, podobnie jak butelki. Gdy nasze dziecko jest małe, sprzęt należy czyścić codziennie, jednak z czasem, w miarę rozwoju pociechy, ta częstotliwość może ulec zmianie.

Dodaj komentarz