Nauka języków obcych jest teraz czymś powszechnym. O ile jeszcze niedawno w szkołach uczono się jednego, maksymalnie dwóch dodatkowych języków, coraz popularniejsze robi się uczęszczanie na wiele kursów. Nie da się ukryć, że biegła znajomość chociażby angielskiego bardzo ułatwia życie. Nie tylko można swobodnie porozumieć się za granicą, ale też łatwiej dostać pracę. Pracodawcy często wymagają od potencjalnego kandydata poziomu przynajmniej zaawansowanego. Warto zatem zadbać o to, by nasze dziecko przyswajało angielski od najmłodszych lat. Kiedy zacząć naukę?

Jak dzieci uczą się angielskiego?

Badania naukowe wydzieliły dwa sposoby przyswajania języka obcego u dzieci. Pierwszy, tzw. symultaniczny, odnosi się głównie do dzieci dwujęzycznych (np. kiedy rodzice pochodzą z różnych krajów). Wówczas najlepiej wprowadzić naukę drugiego języka już w trzecim roku życia. Drugi, czyli następczy, dotyczy dzieci w każdym wieku. Naukę najlepiej rozpocząć w momencie, kiedy kilkulatek opanuje język ojczysty na tyle, by móc się swobodnie porozumiewać.

Podczas nauki języka obcego u dziecka zaangażowane są obie półkule mózgowe. Głównie to prawa odpowiada za przyswajanie innych języków, ale lewa odnosi się do cech analitycznych i intuicyjnych. To oznacza, że maluch uczy się całościowo, więc nie będzie od razu potrafił układać własnych zdań, jednak zapamiętanie wiersza przyjdzie mu bez większego problemu.

Nauka angielskiego u dzieci – jak zacząć?

Trzeba pamiętać, że każde dziecko jest inne. Jeśli pociecha w pierwszych latach życia nie wykazuje zainteresowania językiem obcym, nie warto wpajać jej wiedzy na siłę. Predyspozycje językowe mogą objawić się później, np. gdy syn lub córka pójdą już do szkoły. 

Oswajanie z angielskim powinno zachodzić w spokojnym tempie. Na pewno nie ma sensu zaczynać od nauki skomplikowanych słówek ani tym bardziej od reguł gramatycznych. Najpierw niech dziecko osłucha się z angielskim poprzez zabawę, słuchanie piosenek, później też przez oglądanie bajek czy czytanie prostych książek w tym języku. Można też stopniowo wprowadzać angielskie pojęcia, np. używając obcojęzycznych nazw przedmiotów, z którymi dziecko jest już dobrze zaznajomione. Najważniejsze, by stwarzać swobodne, bezstresowe warunki do nauki. 

Szukasz kogoś do nauki angielskiego w Częstochowie? Sprawdź http://tarkowski.edu.pl/


Dodaj komentarz