Fotelik samochodowy- przodem, tyłem, a może istnieje inna opcja?

Fotelik samochodowy to jeden z ważniejszych elementów wyprawki, jaki należy zakupić, ma on bowiem bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i życie dziecka. Dlatego też zbadanie rynku przed dokonaniem wyboru jest tak ważne, by później żadne zmartwienia i wątpliwości nie przeszkadzały już w podróżowaniu.

Opcji wyboru fotelika jest tyle, że rodzice często zastanawiają się który z nich będzie nie tylko bezpieczny, ale i wygodny w użytkowaniu. Czy lepiej zdecydować się na montaż przodem czy tyłem do kierunku jazdy? Na szczęście ostatnio pojawiła się także trzecia opcja, która łączy w sobie dwie wymienione wcześniej, a mianowicie foteliki obrotowe.

Czym wyróżnia się fotelik obrotowy?

Fotelik obrotowy to niejako połączenie fotelika montowanego tyłem do kierunku jazdy z tym montowanym przodem. Wyposażone są one bowiem w obrotową bazę, która w zależności od modelu posiada zakres ruchu wynoszący 180 lub 360 stopni.

Fotelik z zakresem ruchu 180 i 360 stopni- czym się różnią?

Foteliki z zakresem ruchu 180 stopni można swobodnie obracać w kierunku drzwi, dzięki czemu mamy do dziecka swobodny dostęp m. in. na postojach w trakcie podróży. Możemy także bez wysiłku włożyć dziecko do fotelika oraz je wyjąć, a także, dzięki znacznemu ułatwieniu tej czynności, mieć pewność, że pasy zabezpieczające zostały dokładnie zapięte.

Foteliki obracane o 360 stopni z kolei obracają się wokół własnej osi dzięki czemu umożliwiają przewożenie dziecka zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy, tym bardziej, iż obecnie opcja ta jest zalecana nawet do 4 roku życia. Po upływie tego czasu fotelik można po prostu odwrócić i użytkować dalej jako montowany przodem do kierunku jazdy.

Bezpieczeństwo dziecka w foteliku obrotowym

Wprawdzie wielu rodziców obawia się o bezpieczeństwo użytkowania fotelików obrotowych bojąc się, że w trakcie jazdy baza sama zacznie się obracać, bądź doprowadzi do tego dziecko.

Na szczęście, sytuacja taka nie ma szansy się zdarzyć, foteliki obrotowe wyposażone są bowiem w szereg zabezpieczeń które sprawiają, że w każdej sytuacji baza pozostaje na miejscu. Dodatkowo mają bardzo dobre wyniki w prowadzonych w ich udziałem testach bezpieczeństwa.

Wybierając fotelik obrotowy warto zdecydować się jednak na jak najdłuższe przewożenie dziecka w opcji tyłem do kierunku jazdy, w razie wypadku bowiem na dziecko działają nie tylko mniejsze sił, ale także bardziej równomiernie się one rozkładają. Ma to tym większe znaczenie, że małe dziecko, ze względu na słabe mięśnie, nie posiada jeszcze umiejętności zamortyzowania szarpnięcia spowodowanego uderzeniem. Właściwa pozycja podczas jazdy pomaga unikać więc niezwykle niebezpiecznych urazów kręgosłupa szyjnego.

Jak wybrać dobry fotelik obrotowy?

Ponieważ przy wyborze fotelika zależy nam przede wszystkim na jego bezpieczeństwie pierwszą rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę jest posiadanie przez produkt homologacji. Świadczy ona o tym, iż producent fotelików samochodowych tworząc fotelik spełnił wszelkie niezbędne wymagania techniczne, by był on bezpieczny w użytkowaniu.

Niemniej ważną kwestią są wyniki, jakie fotelik uzyskał w przeprowadzanych testach bezpieczeństwa, dlatego też ich wyniki również powinny być dołączone do specyfikacji fotelika.

Jeśli chodzi o rodzaj montażu lepiej zdecydować się na fotelik montowany przy pomocy bazy Isofix, niż samych pasów, jest to bowiem sposób o wiele stabilniejszy, eliminujący większość błędów, które może popełnić rodzic przypinając fotelik tylko przy pomocy pasów.

I na koniec same pasy. O ile zarówno trzypunktowe, jak i pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa montowane w fotelikach są bezpieczne, nieco lepszymi opiniami charakteryzują się jednak te pięciopunktowe, dlatego warto też rozważyć właśnie taką opcję decydując się na konkretny model.

Dodaj komentarz