23 i 24 marca w Działdowie i Ełku odbyły się rozgrywki finału województwa warmińsko-mazurskiego w ramach siódmej edycji Energa Basket Cup – największego w Polsce koszykarskiego turnieju dla młodzieży szkolnej. Sportowe emocje, rywalizacja w duchu fair play i koszykarska pasja widoczne były w każdej minucie rozgrywanych spotkań. Zarówno wśród dziewcząt, jak i chłopców najlepsze okazały się reprezentacje Szkoły Podstawowej Nr 3 z Działdowa.

W wyniku wcześniejszych eliminacji regionalnych, na boiska finału województwa warmińsko-mazurskiego, wybiegły 4 zespoły dziewcząt oraz 4 zespoły chłopców – wszystkie najlepsze spośród reprezentacji szkół podstawowych biorących udział w rozgrywkach. Celem spotkań było wywalczenia gwarantowanego miejsce w finale ogólnopolskim turnieju Energa Basket Cup, który odbędzie się w dniach 5-7 czerwca br. w jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce – trójmiejskiej Ergo Arenie. Bardzo wiele emocji wzbudził pierwszy mecz półfinałowy dziewcząt pomiędzy drużynami z SP Nr 3 z Działdowa i z ZS Nr 1 z Nidzicy. Ostatecznie wygrały go zawodniczki z Działdowa wynikiem 58-33. W meczu finałowym zespół ten zmierzył się z Zespołem Szkół Nr 2 ze swojej rodzinnej miejscowości. Finalnie to właśnie SP Nr 3 zdobyła mistrzostwo województwa warmińsko-mazurskiego i stanęła na najwyższym miejscu podium.

– Najtrudniejszy był dla nas pierwszy mecz. Losowanie ułożyło się w ten sposób, że dwa bardzo silne zespoły stanęły do eliminacji na samym początku. Wiadomo było, że trzeba ten mecz wygrać. Starcie z bardzo doświadczoną drużyną z Nidzicy to była ciągła walka o każdą piłkę, próba wykorzystania każdej okazji strzeleckiej. W naszym przypadku bardzo skuteczna okazała się też obrona. Od drugiej kwarty zwiększałyśmy przewagę i dzięki temu wygrałyśmy. To będzie nasz trzeci wielki finał w Ergo Arenie. Nie spoczywamy na laurach i od razu rozpoczynamy dalsze przygotowania. – powiedziała Iwona Małgorzaciak-Niedzielska, trenerka reprezentacji z SP Nr 3 z Działdowa

Wszystkie dziewczęce reprezentacje pokazały niesamowitą wolę walki i zaangażowanie w trakcie meczów. Najlepszymi zawodniczkami spośród uczestniczących drużyn zostały: Zuzanna Karol (SP w Olsztynku), Weronika Bartkowska (SP 2 w Działdowie), Karolina Koszewnikow (SP 3 w Działdowie) oraz Klaudia Giełeta (ZS 1 Nidzica).

Do walki o mistrzostwo województwa wśród chłopców stanęły reprezentacje szkół: SP Nr 3 z Lidzbarka Warmińskiego, SP Nr 4 z Działdowa, SP Nr 5 z Ełku, SP nr 3 z Działdowa. Wszyscy z taką samą wolą walki chcieli wywalczyć złotą przepustkę do wielkiego finału turnieju Energa Basket Cup. Szczególnie zacięta i pełna emocji okazała się rozgrywka półfinałowa pomiędzy Działdowem i Ełkiem. Do rozstrzygnięcia ostatecznego wyniku konieczna była dogrywka. W tym roku mistrzostwo województwa chłopców i dziewczyn powędrowały do tej samej szkoły: SP Nr 3 z Działdowa. Ostateczne wyniki rozgrywek chłopców ułożyły się następująco: I miejsce: SP Nr 3Działdowo, II miejsce: SP Nr 4 Działdowo, III miejsce: SP Nr 5 Ełk , IV miejsce: SP Nr 3 Lidzbark Warmiński.

– Jestem niezmiernie uradowany. Nie jesteśmy najsilniejszym zespołem, a pomimo to sięgnęliśmy po zwycięstwo. W pierwszym meczu z gospodarzami graliśmy dogrywkę, którą wygraliśmy 6 punktami. Na tym polega piękno sportu – trzeba walczyć do końca, ponieważ wynik zawsze jest nieprzewidywalny.– mówi Paweł Szczurewski, trener SP Nr 3 z Działdowa.

Energa Basket Cup kontynuuje swoją podróż po Polsce i już 26 marca wyłonieni zostaną kolejni krajowi finaliści. O tytuł najlepszej drużyny młodzi koszykarze walczyć będą w województwie podlaskim.

Organizatorem turnieju Energa Basket Cup jest Szkolny Związek Sportowy, a patronem programu Grupa Energa.

Poniżej znajdują się poszczególne wyniki meczów. W rozgrywkach przyjęto system pucharowy. W trybie losowania stworzono 2 pary półfinałowe. Półfinały wyłoniły finalistów. Drużyny przegrane rozegrały mecz o 3 miejsce.