Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego poziom zależy w dużej mierze od aktywności fizycznej i diety. W nadmiarze może siać spustoszenie dla organizmu. Sposobów na jego obniżenie jest wiele. Jednym z nich jest hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami.

Czym jest cholesterol?

Cholesterol to związek organiczny z grupy steroli, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wśród najważniejszych funkcji, które spełnia wymienić można fakt, że jest budulcem błon komórkowych, wchodzi w skład osłonek mielinowych, które chronią włókna nerwowe przed uszkodzeniem, bierze udział w produkcji hormonów, jest potrzebny do wytwarzania i przyswajania witaminy D, ułatwia proces trawienia tłuszczów. Jedna jego część jest produkowana przez organizm – głównie w wątrobie, skąd wraz z krwią dociera do wszystkich komórek organizmu. Druga z kolei jest dostarczana wraz z pożywieniem. I to właśnie przez nieprawidłową dietę jego poziom może niepokojąco wzrosnąć. Zwłaszcza, gdy nasze posiłki są bogate w tłuszcze nasycone i tłuszcze trans, które można znaleźć w tłustych mięsach i wędlinach, tłustych produktach mlecznych, fast foodach, wyrobach cukierniczych, czy konserwach.

Zaufaj pijawkom

Bardzo długo wysoki poziom cholesterolu we krwi nie daje objawów. Pojawiają się one najczęściej w momencie rozwoju miażdżycy tętnic. Jednak niepokojącym sygnałem do zbadania poziomu cholesterolu powinien być przyrost wagi. Nieprawidłowy wynik cholesterolu (lipidogram) przede wszystkim powinien skłonić do zmiany stylu życia: zmiany diety (mniej tłuszczów zwierzęcych), zwiększenie aktywności fizycznej (regularne ćwiczenia). Jeśli zmiana stylu życia nie przynosi rezultatów, przepisywane są leki na cholesterol. Ci, którzy nie chcą faszerować się medykamentami, mogą skorzystać z metod medycyny naturalnej. W walce z cholesterolem pomogą na przykład pijawki. U pacjentów, u których zastosowano leczenie pijawkami (http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami) zaobserwowano normalizację poziomu całkowitego cholesterolu (TCI), triglicerydów (TG) oraz zmniejszenie LDL. Związane jest to z wydzielaniem przez stworzenia te esterazy cholesterolowej i lipazy (triglicerydazy), odpowiedzialnej za rozkład triglicerydów. Szczegółowe informacje dotyczące hirudoterapii znajdziemy na stronie http://pijawki.abros.pl/

Dodaj komentarz