Wybił właśnie 36 tydzień ciąży? To znak, że już za kilka tygodni na świat przyjdzie Twoje długo wyczekiwane dziecko. Musisz jednak liczyć się z tym, że i w tym okresie nie ominą Cię dolegliwości. Dowiedz się, czego możesz się spodziewać na tym etapie.

36 tydzień ciąży to już prawie końcówka oczekiwania na poród. Dla wielu kobiet te ostatnie tygodnie są dość ciężkie, ponieważ wiążą się ze sporym dyskomfortem.

Coraz częstsze twardnienie brzucha

Mniej więcej od 24 tygodnia ciąży możesz odczuwać tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Są to skurcze przepowiadające, które mają na celu przygotowanie macicy do porodu. W miarę upływy kolejnych tygodni są one znacznie częstsze – brzuch twardnieje coraz częściej i na dłuższy czas.

Chociaż nie jest to powód do niepokoju, takich dolegliwości nie należy bagatelizować. Jeżeli brzuch twardnieje coraz częściej, odpocznij. Połóż się – najlepiej na lewym boku i przeczekaj. Możesz także zdecydować się na ciepłą kąpiel – pamiętaj jednak, aby temperatura wody nie była wyższa niż 37oC.

Nie obawiaj się – skurczów przepowiadających nie da się pomylić ze skurczami porodowymi. Te drugie są znacznie bardziej bolesne i regularne.

Silne zmęczenie

Chociaż ogólne zmęczenie i senność to typowe dolegliwości w pierwszym trymestrze ciąży, również w 36 tygodniu ciąży możesz je odczuwać. Twój stan może być spowodowany wieloma czynnikami, ale najczęściej wynika z bezsennych nocy. Staraj się więc zrelaksować. W ciągu dnia nie oszczędzaj czasu na drzemkę – choćby kilkunastominutową.

Jeżeli jesteś bardzo zmęczona, a dolegliwość nie przechodzi nawet po długim wypoczynku, skontaktuj się z lekarzem. Być może Twój stan wynika z anemii. Wątpliwości pomoże więc rozwiać morfologia krwi.

Bóle pleców – szczególnie w odcinku lędźwiowym

Bóle pleców w odcinku lędźwiowym są typową przypadłością kobiet w ciąży. Pierwsze dolegliwości mogą pojawić się mniej więcej na półmetku ciąży – wtedy bowiem diametralnie zmienia się środek ciężkości, co jest związane z rosnącym brzuchem. Pod koniec ciąży objawy te mogą się nasilać.

Jak sobie radzić z bólem? Przede wszystkim staraj się zachować wyprostowaną postawę – nie garb się i nie wypychaj brzucha do przodu. Unikaj długiego stania i jeśli to możliwe – jak najczęściej przenoś ciężar ciała z jednej nogi na drugą.

Aby złagodzić te dolegliwości, wybierz się na pływalnię lub skorzystaj z masażu (ale tylko gdy nie istnieją przeciwwskazania).

Zgaga

36 tydzień ciąży to okres, w którym dno macicy osiąga swój szczytowym poziom, a jednocześnie w brzuch zaczyna brakować miejsca dla coraz większego płodu. To wszystko może powodować zgagę.

Aby ograniczyć występowanie tej dolegliwości, zadbaj przede wszystkim o prawidłową dietę. Wyeliminuj pikantne dania oraz ciężkostrawne potrawy. Jedz także małe porcje posiłków.

To zaledwie kilka typowych dolegliwości, z którymi borykają się kobiety w 36 tygodniu ciąży. Dlatego jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem. Ginekolog odpowie na Twoje pytania i rozwieje wszelkie obawy.

Dodaj komentarz