Spotkaliście się kiedyś z teorią, że wykupienie ubezpieczenia na życie jest jak kuszenie losu? Nic bardziej mylnego! To zwyczajny dokument dający poczucie stabilizacji i pewności, że poradzicie sobie w każdej sytuacji – zwłaszcza w tej, na którą nie macie żadnego wpływu.
Wybór dobrej polisy to jedna z najważniejszych i najbardziej brzemiennych w skutkach decyzji finansowych. Oczywiście ma ona zapewnić poczucie bezpieczeństwa zarówno ubezpieczonemu, jak i jego najbliższych. Ale pamiętajmy, że podpisujemy wieloletnią umowę na mocy, której zobowiązujemy się płacić z własnej kieszeni często pokaźne sumy. Dlatego też decyzja w sprawie wyboru ubezpieczenia nie może być podjęta na szybko – należy ją dokładnie przemyśleć i zastanowić się nad własnymi potrzebami i oczekiwaniami.
Jaki mamy wybór?
Oferta firm ubezpieczeniowych jest naprawdę szeroka. Polisy możemy podzielić na dwa rodzaje: ubezpieczenia indywidualne – zawierane są pomiędzy firmą ubezpieczeniową, a jedną osobą, która zobowiązuje się do uiszczania składek oraz ubezpieczenia grupowe – przeznaczone dla pracowników przedsiębiorstw. W tym drugim przypadku w ramach umowy ubezpieczonych jest co najmniej kilka osób, a składki przeważnie nie są tak wysokie, jak w przypadku ubezpieczenia indywidualnego. Polisy grupowe zawierają też często opcję wypłaty odszkodowania w przypadku nieszczęśliwego wypadku czy np. „pieluchowego” po narodzinach dziecka.
Ubezpieczenia indywidualne
W przypadku indywidualnych ubezpieczeń, w zależności od zakresu ochrony, możemy zabezpieczyć się przed nieprzyjemnymi zdarzeniami: konsekwencjami ciężkiego wypadku, choroby, utraty pracy czy nawet braku możliwości spłaty kredytu. Ubezpieczenie może też zawierać fundusz inwestycyjny, z którego za kilkadziesiąt lat można będzie wypłacić pieniądze np. jako dodatek do emerytury. Możemy też zdecydować się na całościowe ubezpieczenie na życie. Wtedy – w razie naszej śmierci – określone towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci naszym bliskim zawartą w umowie kwotę. To jedno z podstawowych rozwiązań, pozwalających zadbać o przyszłość swojej rodziny. Takie środki mogą bowiem być bardzo dobrą pomocą szczególnie w sytuacji, gdy zmarły był jedynym lub głównym żywicielem rodziny. Co ciekawe, firmy ubezpieczeniowe często oferty ubezpieczeniowe wzbogacają o pakiety medyczne, usługi assistance, a w nich nawet zajęcia z instruktorem fitness.
Co wpływa na cenę ubezpieczenia?
Ceny indywidualnych polis są różne – wszystko zależy głównie od tego, jak – brutalnie mówiąc – duże jest prawdopodobieństwo naszej śmierci. Wyliczają to aktuariusze w oparciu o zbierane latami dane statystyczne. Przykład? Więcej zapłacą na przykład osoby schorowane, z nałogami, czy wykonujące stresujący bądź niebezpieczny zawód. Sami natomiast musimy zdecydować o sumie ubezpieczenia (im niższa kwota ubezpieczenia, tym oczywiście składka będzie mniejsza, ale jednocześnie mniej otrzymają też nasi bliscy) oraz okresie ubezpieczenia (im jest on dłuższy, tym wyższa będzie składka). Gdy zdecydujemy się na ubezpieczenie, pamiętajmy, aby umowa była dobrze dopasowana do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych.