Jeśli wychowujesz dziecko na pewno wiesz, że przysługuje ci wiele ulg, z tytułu których możesz otrzymać dofinansowanie lub zapomogi na swoje potomstwo. Dzięki temu wychowywanie maluchów staje się łatwiejsze, ale również może zapewnić im lepsze życie. Kto może skorzystać z ulgi na dziecko? Na czym polega ulga prorodzinna? Tego wszystkiego dowiesz się, po przeczytaniu naszego artykułu.

Ulga prorodzinna – na czym polega?

Po pierwsze, z ulgi prorodzinnej mogą skorzystać jedynie osoby, które samotnie wychowują swoje dziecko, czyli single, rozwodnicy lub wdowcy, ale pod warunkiem, że ich roczny dochód nie przekroczył 56 tysięcy złotych. Obejmie ona również rodziców pozostających w związku małżeńskim,a le wtedy, gdy łączy dochód obojga nie przekroczy sumy 112 tysięcy złotych.

Poza tym warto wiedzieć, że w drugim przypadku ulga dotyczy jednego dziecka. Jeśli chcemy prawidłowo odliczyć finalną sumę ulgi, musimy doliczyć dochody opodatkowane skalą podatkową (18% i 32%), podatkiem liniowym oraz dochody z PIT-38. Od tej sumy, odejmujemy kwotę, która przypada na składki ZUS.

Kiedy nie skorzystasz z ulgi?

Oczywiście nie wszyscy obywatele mogą z tej ulgi skorzystać. Ulga na dziecko nie przysługuje osobom, które rozliczają się następującymi formularzami: PIT-39, PIT-38 oraz PIT-28. Należy się ona jedynie rodzicom, wypełniającym PIT-37 i PIT-36.

A jakiej wysokości ulga na dziecko jest przewidziana? Od jednego dziecka możemy odliczyć 1112,04 zł za cały rok. Od dwójki dzieci 2224,08 zł, od trójki 4224,12 zł, a za czwórkę pociech odliczymy 6924,12 zł. Oczywiście mówimy o kwotach rocznych.

W jaki sposób skorzystać z ulgi?

By móc skorzystać z ulgi na dziecko, musimy wypełnić odpowiedni formularz podczas składania rocznego zeznania podatkowego. W tym celu należy wypisać załącznik PIT/O i deklarację PIT-37 lub PIT-36.

Ważne! Ulga zostaje odliczana od podatku, a nie od sumy rocznego wynagrodzenia, czyli naszego dochodu. Dlatego jeśli chcemy otrzymać zwrot części ulgi, której nie wykorzystaliśmy, musimy złożyć PIT/UZ. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na tej stronie internetowej http://urzadskarbowy24.pl.


Dodaj komentarz