Soki to idealne źródło witamin oraz składników mineralnych. Ich skład pozwala na uzupełnienie oraz pokrycie niezbędnych pierwiastków, które umożliwiają prawidłowy rozwój malucha. Podając dziecku sok, należy brać pod uwagę parę czynników, które są niezwykle ważne.
Soki dla najmłodszych
Pierwsze soki mogą być podawane już od szóstego miesiąca życia. Początkowo sok powinien być wyłącznie serwowany z jabłek. Ten owoc najmniej uczula i jednoczenie jest bardzo dobrze tolerowany przez układ pokarmowy dziecka. Wybierzmy sok dedykowany dla dzieci, który przygotowywany jest z owoców pochodzących z kontrolowanych upraw. Coraz częściej na rynku można spotkać soki dla maluszków pochodzące z ekologicznych upraw, a to z kolei oznacza, że tak wyhodowane owoce są wolne od zanieczyszczeń chemicznych oraz niebezpiecznych składników wykorzystywanych do przyspieszenia wzrostu roślin. Ważne jest, aby skład soku nie zawierał cukru z buraków, sztucznych barwników czy dodatkowych chemicznych witamin. Najlepiej jest wybrać soki w szklanych opakowaniach niż w kartonach. Soki, podobnie jak dla niemowląt, jak i dla dzieci starszych występują w dwóch rodzajach: w postaci klarowanej oraz przecierowej. Te ostatnie posiadają dużą ilość błonnika, który bardzo dobrze wpływa na cały układ pokarmowy. Są też bardziej syte, tym samym zaspakajają głód u dziecka. Szczególnie sok z marchwi należy do tego rodzaju napoju, który powoduje szybkie niwelowanie głodu. Dlatego może doskonale sprawdzić się jako deser dla malucha.
Dla najmłodszych soki domowej roboty!
Jeśli chcemy samodzielnie przygotować sok dla naszej pociechy, zróbmy go domowymi sposobami. Ważne jest, aby owoce czy warzywa pochodziły wyłącznie z upraw ekologicznych. Gleby, na których rosną rośliny muszą być absolutnie wolne od środków owadobójczych oraz innych chemicznych dodatków. Aby sok miał wszystkie składniki odżywcze należy go przyrządzić z nieuszkodzonych owoców lub warzyw. Nadpsute czy mocno poobijane nie mogą być podawane dziecku. Próbujmy też zachęcać dziecko do soków warzywnych, co zbawiennie wpłynie na prawidłowy rozwój jelit oraz ich samą pracę.
Możemy własnoręczny sok rozcieńczyć wodą źródlaną przeznaczoną dla najmłodszych. Natomiast nie dodawajmy cukru, ponieważ przyspiesza to psucie, a dodatkowo to puste niepotrzebne kalorie. Cukier wpływa też niekorzystnie na odporność organizmu oraz bezpośrednio na ząbki dziecka.
Kupując sok czytaj etykietę
Na rynku można spotkać gotowe soczki dla niemowląt czy napoje dla dzieci, które cieszą się ostatnimi laty sporą popularnością wśród rodziców. Kupując tak przygotowane soki warto zapoznać się ze składem, jaki podaje producent. Wyłącznie składniki wysokiej jakości pochodzące ze sprawdzonych upraw mogą być stosowane w produkcji soków czy napojów dla najmłodszych.
Zwracajmy uwagę na procentową zawartość warzyw lub owoców w danym produkcie. Jeśli po zsumowaniu ilości wynik to około sto procent możemy być pewni, że produkt nie zawiera niepożądanych składników. Oznaczenie „środek spożywczy specjalnego przeznaczenia” określa towar przeznaczony dla niemowląt oraz dzieci. Takie soki i napoje są specjalnie przygotowane z myślą o najmłodszych, dlatego możemy je kupować bez obaw.
Trzeba uświadomić sobie, że wspomniane środki spożywcze muszą przede wszystkim zaspokajać wszelkie wymogi żywieniowe. Soczki dla dzieci to również doskonałe źródło witamin oraz błonnika dla kobiet w ciąży, które również muszą sięgać wyłącznie po zdrowe jedzenie, a to z kolei wpływa przecież bezpośrednio na dziecko w łonie mamy.