Mamy, które decydują się na powrót do pracy po urodzeniu dziecka, stają często przed dylematem wyboru odpowiedniego żłobka dla swojego maluszka. Nie każda z nas ma do pomocy babcię czy opiekunkę – w tej sytuacji jedynym wyjściem jest znalezienie dla dziecka najlepszego żłobka.

Gdzie szukać informacji o żłobkach?

Choć dobry żłobek może dla każdego z nas oznaczać co innego, można wskazać pewne ogólne kryteria wyboru, które zawsze będą aktualne. Jak opowiada przedszkolanka z Centrum Edukacji „Familia”, nie warto się śpieszyć z podejmowaniem decyzji tak ważnej dla funkcjonowania całej rodziny. Można sprawdzić oferty różnych placówek, tych państwowych i tych prywatnych, w Internecie, nie zaszkodzi też podpytać rodzinę i przyjaciół, którzy posłali już swoje pociechy do żłobka. Listę żłobków znajdziemy również na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jak dobrze wybrać?

Zanim podejmiemy decyzję o wyborze żłobka, najlepiej wybrać się osobiście do wybranych placówek i zapytać o wszystko, co nas interesuje czy martwi. Personel powinien chętnie nam udzielić wszystkich informacji, zwłaszcza w prywatnych żłobkach (choć nie tylko) zauważyć można dużą otwartość i chęć współpracy z rodzicami. Zwróćmy uwagę, czy odpowiada nam stosunek pracowników żłobka do maluchów – w końcu to od tego zależy, czy dziecko będzie chciało tam chętnie zostawać. Pracownicy żłobka powinni być przygotowani do opieki nad małymi dziećmi i gotowi sprostać nawet trudnym czy nietypowym sytuacjom. Liczy się doświadczenie i kompetencje, ale też takie cechy charakteru, jak empatia, otwartość, cierpliwość.  Musimy mieć pewność, że zostawiamy dziecko w dobrych rękach, że będzie ono bezpieczne i otoczone właściwą opieką. Ważne też, by w żłobku na grupę maluchów przypadała odpowiednia ilość personelu – w końcu nawet najlepsza opiekunka niewiele zdziała, jeśli zajmuje się zbyt liczną grupą dzieci! Warto się również upewnić, czy dzieci w razie potrzeby będą mogły liczyć na fachową pomoc pielęgniarki czy pediatry. Dobrze takie rzeczy wiedzieć zawczasu. Ważna dla każdego rodzica będzie też lokalizacja placówki – czyli najlepiej, by było nam po drodze z pracy do domu, by móc wygodnie odbierać malucha. Rodziców interesuje zazwyczaj również dokładny plan dnia dzieci – na przykład co dzieci będą robić i kiedy planowane są posiłki. W niektórych żłobkach działa już monitoring, dzięki czemu rodzice mogą na bieżąco kontrolować, co robi ich pociecha. Rodzice zazwyczaj chwalą sobie to rozwiązanie, gdyż mają pewność, że dzieci są bezpieczne, a pracownicy żłobka wywiązują się ze swoich obowiązków. Bezpieczeństwo malucha to dla rodziców kwestia kluczowa, dlatego zanim wybierzemy żłobek, warto się upewnić, że przestrzega on wszystkich norm bezpieczeństwa. Zarówno wnętrze budynku, jak i plac zabaw czy inna przestrzeń w pobliżu żłobka powinny być dostosowane do potrzeb małych dzieci. Dla pracujących rodziców bardzo ważne będą również godziny otwarcia placówki oraz oczywiście opłaty. Tu przewagę mają oczywiście placówki publiczne, ale ze względu na małą liczbę miejsc w takich placówkach, część rodziców korzysta również z oferty żłobków prywatnych.

Dodaj komentarz