Szeroka oferta banków w zakresie kont osobistych potrafi przyprawić o zawrót głowy. Poznaj ich rodzaje i wybierz najlepszą opcję dla siebie.

 

Konto osobiste to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR), obsługiwany przez instytucją bankową, przeznaczony dla osób fizycznych. Służy do przechowywania zgromadzonych na nim środków finansowych, otrzymywania należności oraz regulowania zobowiązań. Poznaj rodzaje kont osobistych i dobierz je  adekwatnie do potrzeb.

W zależności od banku, oferta kont osobistych może nieco się różnić. Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące typy kont osobistych.

Konto standard

To podstawowy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, który umożliwia Ci swobodne dysponowanie zebranymi na rachunku środkami. Konto tego typu zapewnia Ci wszystkie niezbędne funkcjonalności, takie jak: realizacja przelewów, podgląd historii transakcji, realizacja płatności wydaną do rachunku kartą płatniczą;

Konto premium/VIP

Tego typu rachunki dedykowane są przede wszystkim klientom o zasobniejszych portfelach. W zamian za wysokie wpływy na konto banki oferują szereg przywilejów, jak: bezpłatne ubezpieczenia, prestiżowe karty płatnicze, obsługa poza kolejnością w oddziale banku lub opieka indywidualnego doradcy. Zazwyczaj właściciele kont VIP musi zapłacić więcej za prowadzenie konta, jednak wszelkie usługi ma darmowe, a oprocentowanie środków na wyższym niż inni poziomie. Z tego typu kontem nierzadko wiąże się możliwość negocjowania poszczególnych ofert.

Konto dla studentów

Charakteryzuje się zazwyczaj niskimi kosztami obsługi. Poziom debetu jest też z reguły na niższym poziomie. Banki chętnie oferują tu karty płatnicze. Czasami wymagają stałych, comiesięcznych wpłat, jednak są to niewielkie sumy.

Konto dla dzieci

Dostępne jest dla osób, które ukończyły 13 rok życia, a których rodzic lub opiekun prawny podpisze z bankiem umowę o prowadzenie rachunku na rzecz nieletniego. Z konta dla dzieci można korzystać do 18 roku życia i kwestia swobodności dysponowania zebranymi na nim środków w dużym stopniu zależy od ustaleń z opiekunem dziecka. Bardzo często tego typu konta prowadzone są za darmo lub za niewielką opłatą, za używanie karty płatniczej nie są pobierana opłaty, a sam rachunek jest oprocentowany, co ułatwia naukę efektywnego zarządzania budżetem. Dodatkowo konta dla dzieci pozwalają korzystać z programów rabatowych np. w kinach, szkołach językowych, klubach sportowych,

Konto walutowe

Doskonale sprawdzi się w sytuacji, gdy pracujesz poza granicami kraju i nie chcesz tracić na przewalutowaniu środków.

Konto oszczędnościowe

Konto to łączy w sobie zalety lokaty i tradycyjnego konta osobistego. Posiadając konto oszczędnościowe korzystasz z oprocentowania zbliżonego do tego jakim objęte są lokaty terminowe, jednak zachowujesz swobodę korzystania z ulokowanych na nim środków. Zazwyczaj każdego miesiąca bank umożliwia Ci realizację jednej bezpłatnej wypłaty środków z konta, bez utraty naliczonych odsetek.

Dodaj komentarz