Coraz więcej rodziców myśli o finansowym zabezpieczeniu przyszłości swoich dzieci już od pierwszych chwil ich życia. Standardem jest już odkładanie określonej kwoty w każdym miesiącu. Warto jednak, by pieniądze te nie trafiały do domowej skarbonki, ale były inwestowane. Tylko w ten sposób udaje się je korzystnie pomnażać. Podpowiadamy, z jakich produktów bankowych warto korzystać, jeśli inwestowanie ma odbywać się w długim okresie.

 

Lokata dla ceniących sobie bezpieczeństwo

Najbardziej popularna jest lokata bankowa. To ona jest w pełni bezpieczną formą pomnażania pieniędzy. Lokata nie jest obarczona ryzykiem utraty nawet części wniesionego kapitału, za to zysk w jej przypadku gwarantowany. Co ważne, lokatę mogą wybierać początkujący inwestorzy, ponieważ jest to proste w obsłudze narzędzie inwestycyjne. Wystarczy założyć lokatę (można to zrobić nawet przez internet), ulokować na niej określoną sumę oszczędności i cierpliwie czekać na zyski. Inwestor nie musi posiadać żadnej wiedzy, nie musi też poświęcać czasu, by wypracować zysk.

Warto wybierać lokaty długoterminowe, kilkuletnie. Im dłużej będzie trwała umowa z bankiem, tym na większy zysk może liczyć inwestor. Nowoczesne lokaty pozwalają też na wypłatę części kapitału bez utraty wypracowanych już odsetek oraz wpływy pieniędzy w dowolnym czasie, które także będą podlegać oprocentowaniu.

Elastyczne konto oszczędnościowe

Kolejną opcją na bezpieczne pomnażanie pieniędzy z myślą o przyszłości dzieci, jest konto oszczędnościowe. Banki oferują tego rodzaju produkty na naprawdę korzystnych warunkach. Te najlepsze rachunki zakładane i prowadzone są za darmo. Dobre konto oszczędnościowe umożliwia też wypłatę pieniędzy bez straty wypracowanych odsetek oraz wpłatę gotówki w dowolnym czasie, która również będzie podlegać oprocentowaniu.

Warto zwracać uwagę na konta, w przypadku których nie istnieją żadne ograniczenia. Banki bardzo często oferują korzystne oprocentowanie, ale inwestor musi spełnić kilka warunków, na przykład dokonywać wpłat pieniędzy o określonej wartości każdego miesiąca. Konto oszczędnościowe jest jednak na tyle elastyczne, że może być zakładane w dowolnym czasie, na warunkach, które coraz częściej dyktuje nie bank, ale inwestor.

Ryzykowne fundusze inwestycyjne

Wszyscy ci, którzy nie boją się podjąć ryzyka, ale liczą za to na duży zysk, mogą inwestować w fundusze inwestycyjne. To fakt, że te instrumenty obarczone są ryzykiem utraty części albo nawet całości wniesionego kapitału, ale z drugiej strony dają szansę na największy zysk, o wiele większy niż w przypadku lokat czy konta oszczędnościowego.

Inwestorzy, którzy decydują się na fundusze inwestycyjne, mogą to ryzyko ograniczać. Wystarczy, że swoje oszczędności ulokują w różnych funduszach. Ciekawym rozwiązaniem jest też produkt połączony, czyli w pełni bezpieczna lokata z agresywnym funduszem. Wtedy inwestor ma gwarancję, że w razie niepowodzenia utraci jedynie część swoich pieniędzy.

Dodaj komentarz