Bóle szyi i pleców to jedne z wielu dolegliwości, którym powinniśmy się bliżej przyjrzeć. Wiele osób wiąże je z brakiem aktywności fizycznej, a także z przeciążeniem, w końcu w dzisiejszych czasach żeby zarobić to trzeba się narobić. Jednakże wciąż mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że przyczyną takiego stanu rzeczy może być… źle dobrany materac do spania. Przyznać się, kto właśnie teraz zaczął się nad tym zastanawiać? Ty zapewne też. Dlatego jeśli problemy z kręgosłupem dotyczą właśnie ciebie, to przeczytaj ten tekst i wyciągnij wnioski.

Co ma materac do pleców?

Materace do spania https://alvare.pl/ dbają o to, aby nasze ciało w pozycji leżącej było odpowiednio podparte. Ponieważ każda sylwetka jest inna, to tylko i wyłącznie dostosowanie materaca do naszych indywidualnych potrzeb da jak najlepsze efekty. Co więcej, jeśli posiadamy jakąś wadę kręgosłupa, a śpimy na niewłaściwym materacu, to nasze dolegliwości mogą się nasilać, a tego byśmy nie chcieli.

Jaką wybrać twardość materaca

Materac 90×200 jest najwygodniejszą opcją i nie powinien być on ani za twardy, ani za miękki. Tak jak już wcześniej zostało wspomniane, każdy ma swoją indywidualną budowę ciała i to do niej należy dopasować materac w taki sposób, aby kręgosłup osoby śpiącej na boku zawierał się w płaszczyźnie poziomej (tutaj warto wybierać materace bardziej elastyczne), a śpiącej na plecach przyjął naturalne krzywizny (w tym przypadku zaleca się twardsze modele). Co ważne, leżenie nie może być w żaden sposób męczące, a mięśnie kręgosłupa powinny być rozluźnione.

Uwaga! Jeśli zmagasz się ze schorzeniami kręgosłupa, to przed zakupem materaca skonsultuj się z ortopedą, który pomoże ci podjąć odpowiednią decyzję.

Czy wypełnienie ma znaczenie?

Na rynku dostępne są materace z wypełnieniem w postaci sprężyn, lateksu i pianki. Czym się one różnią? Właściwością pierwszych z nich jest bardzo dobre dopasowanie do kształtu ciała. Dzięki większej ilości sprężyn mamy większe podparcie dla kręgosłupa, co przekłada się na komfortowy sen. Kolejny rodzaj wypełnienia wskazany jest w szczególności dla osób cierpiących na alergię. Z kolei wypełnienie w postaci pianki sprawia, że materac dostosowuje się do kształtu ciała, gwarantując odpowiednie ułożenie na całej powierzchni.

Jeśli zależy nam na zdrowym śnie, zacznijmy od zmiany materaca!

Dodaj komentarz