Wielu z nas przechowuje swoje oszczędności na bankowych lokatach. Jest to dobra metoda zarówno na zabezpieczenie swoich finansów, jak i na ich pomnożenie. Jeśli i wy jesteście zainteresowani tym sposobem gospodarowania pieniędzmi, do gustu powinna wam przypaść lokata 3 miesięczna. Warto, abyście dowiedzieli się o niej nieco więcej.

Jak działa lokata 3 miesięczna

Zasada działania tej lokaty (za wyjątkiem czasu jej trwania) nie różni się od pozostałych. Wybierasz tą, która wydaje Ci się najkorzystniejsza, udajesz się do banku, wypełniasz formularz, wpłacasz pieniądze – i to tyle. Twoje środki są bezpieczniejsze niż w domowej skarbonce a dodatkowo wypracowują zysk, wynikający z oprocentowania lokaty.

Oprocentowanie lokaty

Lokata 3 miesięczna ma zazwyczaj wysokie oprocentowanie (od 3 do 4%). Pamiętaj jednak, że jest ono podawane w skali roku. Oznacza to, że Twoje oszczędności pomnożyłyby się o podaną wartość oprocentowania tylko w przypadku lokaty rocznej. W rzeczywistości wysokość wypracowanych przez Twoje oszczędności odsetek, będzie proporcjonalna do czasu trwania Twojej umowy z bankiem.

Aby więc poznać realne oprocentowanie lokaty trwającej 3 miesiące, musisz podzielić jego wartość przez 12 (liczba miesięcy w roku) i pomnożyć przez czas trwania lokaty (czyli 3). W praktyce daje to mniejszą wartość, niż podaje oferta banku, ale najczęściej i tak jest ona wyższa od tej, którą banki proponują w ramach depozytów długoterminowych.

Lokata 3 miesięczna a odsetki

Nie zapominaj, że Twoje zyski będą zależeć nie tylko od wysokości kapitału i oprocentowania, ale także od częstości kapitalizacji odsetek. Im częściej bank Ci je nalicza, tym więcej zyskujesz. Naliczanie odsetek może następować codziennie, co tydzień, miesiąc, kwartał czy rok. Niestety, w bankach dość często dzieje się to na dzień zakończenia umowy depozytowej.

Jak działa to w praktyce? Otóż, jeśli odsetki naliczane są codziennie, to już pierwszego dnia Twoje konto zasili dodatkowa kwota zwiększająca wpłacone przez Ciebie oszczędności. Kolejnego dnia oprocentowaniem objęta będzie więc większa suma (niż dnia poprzedniego) i to od niej zostaną naliczone kolejne odsetki, które znów zwiększą Twój kapitał. I tak dalej…

Maksymalna wartość

Wybierając najlepszą ofertę, zwróć także uwagę na maksymalną kwotę jaką możesz zdeponować. Im większa, tym oczywiście lepiej, bowiem wypracujesz większy zysk. Niestety, niektóre banki nie pozwalają na wpłacanie nieograniczonych sum pieniędzy, ustalając odgórnie przyjęty limit (na przykład 30 tyś). Jeśli więc posiadasz dużo oszczędności, szukaj ofert z jak najwyższym limitem.

Dodatkowe wymagania

Lokata 3 miesięczna niesie czasem konieczność zrealizowania dodatkowych usług w banku. Najczęściej jest to obowiązek założenia konta, które może być obciążone wysokimi prowizjami za przelewy lub konieczność założenia karty kredytowej. Zwracaj na to uwagę, aby nie okazało się, że dodatkowe koszty przerosną realnie wypracowane przez Ciebie zyski.

Sprawdzaj też, czy wysokim oprocentowaniem objęta jest cała wpłacana kwota oszczędności, czy też jakaś jej wartość. Może też okazać się, że wysokie oprocentowanie obejmuje tylko pierwszy miesiąc trwania lokaty, a później spada ono do niższego poziomu. Zwróć na to uwagę!

Cel lokaty

Z lokaty krótkoterminowej możesz skorzystać, jeśli niebawem będziesz potrzebować swoich pieniędzy i nie chcesz „zamrażać” ich na dłużej. Lokata ta nie jest narzędziem do wypracowywania wielkich zysków. Służy raczej bezpiecznemu przechowaniu pieniędzy i generowaniu mniejszych dochodów, które jednak i tak są większe niż trzymanie pieniędzy w domowej skarbonce.

Dodaj komentarz