Gdy tylko nasze malutkie dziecko zacznie samodzielnie chodzić, musimy zastanowić się nad wyborem odpowiednich bucików. Wcześniej maluszek powinien jedynie poruszać się w nieuciskających skarpetkach. Dobór obuwia to bardzo ważna kwestia dla każdego rodzica, której musi poświęcić znaczną uwagę, ponieważ stopa dziecka kształtuje się do 8 roku życia. Dlatego też bardzo ważna jest zasada niezakładania naszym pociechom używanych bucików, np. po starszym bracie lub siostrze. Źle dobrane buty dla dzieci mogą doprowadzić do nieprawidłowego rozwoju stóp oraz wad postawy. Najlepsze rozwiązanie to zabieranie ze sobą dziecka do sklepu, aby miało możliwość przymierzenia wybranych bucików. Jednak, zanim udamy się po obuwie, warto poznać rozmiar stopy malucha.

Aby poprawnie zmierzyć stopę, należy wykonać parę czynności. Dziecko powinno stanąć w małym rozkroku na papierowej kartce, a jego pięty lekko dotykać ściany. Następnie należy zmierzyć linijką odległość od brzegu kartki do koniuszka dużego palca. Musimy zmierzyć obie stopy, ponieważ jedna przeważnie jest dłuższa od drugiej. Gdy znamy już rozmiar, to dodajemy jeszcze około 0,5 – 0,7 cm, ponieważ dziecko przesuwa stopy podczas chodzenia oraz szybko rośnie. Po wykonaniu pomiaru możemy udać się spokojnie do sklepu. Tutaj przy wyborze obuwia powinniśmy zwracać uwagę na dobrą jakość artykułów, np. użycie ekologicznych i przewiewnych materiałów, które będą przyjazne dla dziecka.

Kryteria te spełniają buty firmy Befado (można je znaleźć na https://www.piccolino-sklep.pl), a ich kolejnymi atutami są profesjonalnie zaprojektowane elementy – sztywny zapiętek, okrągłe noski oraz oddychające i elastyczne spody, które mają za zadanie zadbać o odpowiednie ułożenie stopy dziecka. Niezwykle istotne jest również to, aby zakładać dzieciom buciki dostosowane do pory roku. Nawet jeżeli, zbliża się np. koniec lata, musimy zakupić nową parę sandałków. Maluch nie może chodzić w ciasnych butach albo też zbyt ciepłych i zabudowanych. Odradza się również spacerowanie boso po twardym podłożu. Jak widzimy, dokonując zakupu dobrego obuwia, przyczyniamy się do zdrowia naszych pociech.

Dodaj komentarz