Wózek jest niezbędnym elementem dziecięcej wyprawki. Nie należy też do najtańszych, dlatego z jego zakupem wiąże się przemyślenie wielu aspektów: gdzie najczęściej będzie używany, czy będzie się go przewozić samochodem, czy wózek będzie wnoszony na klatkę schodową bloku itd. Poza tym współczesne wózki mają tyle dodatkowych funkcji mających ułatwić i uprzyjemnić spacery z dzieckiem, że rodzice często po prostu nie wiedzą jaki model wybrać, by w pełni wykorzystać wszystkie jego możliwości.

Jaki wózek dziecięcy odpowiedni?

Pierwszym wózkiem dziecka jest zazwyczaj gondola. Jest to wózek, w którym dziecko przewożone jest w pozycji leżącej. Tego typu wózka używa się do około 6go – 8go miesiąca życia dziecka, czyli do momentu, w którym maluch nie zacznie samodzielnie siadać. Gondole mają wysokie ścianki i budkę, które chronią noworodka przed wiatrem, deszczem i zimnem. Niestety gdy dziecko zacznie samodzielnie siadać, rodzice będą musieli kupić mu drugi wózek, czyli spacerówkę, a gondola przestanie być użyteczna. Aby tego uniknąć można kupić wózek wielofunkcyjny, który może być używany jako gondola do czasu, gdy dziecko podrośnie do spacerówki – wtedy wózek wielofunkcyjny spełnia swoją drugą rolę. Regulowane siedzisko pozwala na przewożenie malucha w pozycji siedzącej, leżącej i półleżącej, a wózki dziecięce tego typu, z wieloma funkcjami, pełnią też rolę fotelika samochodowego czy nosidełka.

Najważniejsze parametry wózków dziecięcych

Ekspert sklepu hulahop.pl radzi, aby przed zakupem wózka zastanowić się przede wszystkim nad jego głównym przeznaczeniem. Jeśli rodzice planują drugie dziecko niedługo po urodzeniu się pierwszego, to kupno gondoli, a potem spacerówki może być dobrym pomysłem. W innym wypadku zależy to tylko od funduszy, które można przeznaczyć na zakup wózka. Gondola posłuży krótko, spacerówka będzie użyteczna od około 6go miesiąca życia dziecka do nawet 3go roku życia malucha. Wózek wielofunkcyjny połączy cechy gondoli i spacerówki. Bez względu na rodzaj wózka należy dobrze sprawdzić jego wymiary (także po złożeniu). Ma to znaczenie przy wnoszeniu wózka na klatkę schodową, przewożenie go windą czy pakowanie do bagażniku samochodu. Ważna też jest waga – do wagi wózka dojdzie także waga dziecka, akcesoriów, a czasami także zakupów.

Dodatkowe funkcje wózka

Współczesne wózki dziecięce mają wiele dodatkowych funkcji, dzięki którym spacery są przyjemniejsze dla dzieci i rodziców. Regulowane siedzisko pozwala na przewożenie malucha w różnych pozycjach. Amortyzacja znacząco wpływa na poczucie komfortu dziecka. Duże pompowane koła pozwalają na bezproblemowe pokonywanie przeszkód np. wysokich krawężników. Systemy ułatwiające składanie wózka też są bardzo ważne – rodzice nie muszą męczyć się ze składaniem wózka po każdym spacerze czy wkładając wózek do samochodu. Producenci oferują też szereg udogodnień typu: kosz na zakupy, uchwyt na butelkę czy możliwość ściągnięcia obicia wózka, co znacznie ułatwia utrzymanie go w czystości.

Dodaj komentarz