Wydawać by się mogło, że nie ma nic łatwiejszego w karierze rodzica niż pierwszy rok życia dziecka. Pomijając kwestię kolek, ząbkowania czy nieprzespanych nocy, tak maleńkiego dziecka „nie trzeba wychowywać, bo przecież nic nie rozumie, nie mówi, nie chodzi, tylko śpi, je, płacze, znowu śpi”…
Oczywiście jest to jeden wielki mit, który już na wstępie należy obalić, bowiem dziecko w pierwszym roku życia, choć nadal maleńkie i bezbronne, rozumie bardzo wiele i zdobywa całe mnóstwo umiejętności. Jest to czas niezwykle twórczy i intensywny, a to, jak będziesz wychowywać potomka w pierwszym roku jego życia, może mieć ogromny wpływ na jego przyszłość.
Jako świeżo upieczonemu rodzicowi przyjdzie Ci zmierzyć się z całkiem pokaźną listą faktów i mitów na temat wychowania malucha. Podejmując wszelkie decyzje dotyczące dziecka, musisz kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. A jako że każdy rodzic najlepiej zna swoje dziecko, niemałą rolę w podejmowaniu owych decyzji odgrywać będzie też rodzicielska intuicja.
Poznaj 7 popularnych mitów dotyczących wychowania dzieci w wieku od 6 do 12 miesięcy. Skorzystaj z dobrych rad, by uniknąć błędów, których wielu rodziców po prostu żałuje.
MIT I: Nie można wychodzić na spacer, gdy dziecko jest przeziębione
Kiedy dziecko ma gorączkę, wyraźnie widać, że źle się czuje, a do tego pada ulewny deszcz i szaleje wichura, oczywistym jest, że w takiej sytuacji nie wybierzesz się z maluszkiem na spacer. Kiedy natomiast dziecko nie gorączkuje i jego ogólny stan jest dobry, na zewnątrz panuje przyjemna temperatura, jest bezwietrznie – nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyjść na krótki spacer. Dzięki temu dziecko się dotleni i po prostu poczuje lepiej. Półroczne czy nawet roczne dziecko nie biega, zatem nie zgrzeje się i masz nad nim pełną kontrolę.
Rada: Po pierwsze porozmawiaj z pediatrą. Jeśli lekarz Twojego dziecka również nie widzi przeciwwskazań do spacerów w czasie przeziębienia, wychodź na zewnątrz i nie przejmuj się „gadaniem” tych, którzy najchętniej zamknęliby Was w domu.
MIT II: Cały swój czas i energię należy poświęcić dziecku, bo jego dobro jest najważniejsze
Wiek od 6 do 12 miesięcy jest naprawdę szczególnym czasem w życiu dziecka. Bardzo dużo się uczy i naprawdę wiele rozumie. Potrzebuje Twojej bliskości, bo dzięki temu czuje się bezpieczne i kochane. Nie oznacza to jednak, że każdą minutę swojego życia musisz dziecku poświęcać. Jest jeszcze drugi rodzic, są inni członkowie rodziny czy najbliżsi przyjaciele, z którymi dziecko także musi mieć kontakt, bo są to osoby ważne w jego życiu.
Rada: Jeśli ktoś z bliskich chce Cię odciążyć i choć przez chwilę samodzielnie zaopiekować się maleństwem, korzystaj z tej propozycji! Wyjdź na zakupy, na kawę albo po prostu weź relaksującą kąpiel, poczytaj książkę. Pamiętaj! Nigdy nie myśl, że jesteś złą mamą tylko dlatego, że czasem zwyczajnie masz dość i potrzebujesz chwili wytchnienia.
MIT III: Jedynacy są samolubni i nie potrafią nawiązywać relacji międzyludzkich
Z całą pewnością choć raz słyszałaś o tym, że „posiadanie” jedynaka to niedobry pomysł, bo dzieci, które wychowują się same, są rozpieszczone,samolubne, a w przyszłości nie będą w stanie nawiązywać dobrych relacji międzyludzkich. Oczywiście to mit! To, jakim dzieckiem, a później dorosłym człowiekiem będzie Twoja pociecha, zależy w dużej mierze od Ciebie, Twojego sposobu wychowania i tego, jakie wartości dziecku zaszczepisz.
Rada: Twoje dziecko nie skończyło jeszcze pierwszego roku życia, a Ty już słyszysz, że najwyższy czas postarać się o następne? Nie daj się „namówić” siłą na kolejne dziecko, jeśli nie jesteś gotowa na taki krok. Nie przejmuj się komentarzami i powiedz krótko, że wychowasz swojego potomka najlepiej jak potrafisz i być może nawet będzie lepszym, bardziej otwartym i współczującym człowiekiem niż niejeden ten, który wychował się w gromadce rodzeństwa.
MIT IV: Dziecko nie może się nudzić – jeśli się nudzi, jesteś złym rodzicem
Dziecku trzeba poświęcać uwagę już od chwili jego narodzin i co do tego nie ma wątpliwości. Maluch pomiędzy 6. a 12. miesiącem życia chłonie wiedzę niczym gąbka i z wielkim zainteresowaniem odkrywa otaczający go świat, dlatego warto wykorzystać ten twórczy czas, ale nie oznacza to, że nie może być miejsca na nudę.
Rada: Jeśli czujesz się zmęczona, masz całe mnóstwo obowiązków i nie zdążyłaś się „odrobić”, gdy dziecko ucinało sobie popołudniową drzemkę, nie musisz rzucać wszystkiego tylko dlatego, że dziecko się obudziło. Oczywiście musisz maluszka przewinąć i nakarmić, ale jeśli nie płacze, nie grymasi, może poleżeć sobie chwilę sam. A Ty w tym czasie możesz dokończyć wywieszanie prania czy obieranie ziemniaków lub po prostu spokojnie dopić popołudniową kawę. Zresztą to, że nie mówisz przez chwilę do dziecka, nie śpiewasz mu czy nie wygłupiasz się z nim, nie oznacza od razu, że się nudzi!
Zobacz również: Kamienie milowe niemowlęcia
MIT V: Rodzeństwo należy traktować i wychowywać jednakowo
Ten mit zakorzenił się dość mocno, ale jest to tylko mit! Boisz się, że jeśli będziesz traktować inaczej każde ze swoich dzieci, wyrządzisz im krzywdę? Boisz się posądzenia o faworyzowanie jednego z nich, dlatego uparcie ubierasz w te same ubranka, kupujesz identyczne zabawki, każdemu ze swoich dzieci poświęcasz tyle samo czasu bez względu na wszystko? Być może właśnie takie postępowanie wyrządzi więcej szkody niż pożytku!
Rada: Obserwuj każde z dzieci i po prostu odpowiadaj na ich indywidualne potrzeby. Nawet jeśli masz bliźniaki, nie oznacza to, że wymagają takiego samego traktowania i wychowania. Jeden maluszek może wymagać od Ciebie ciągłego zainteresowania, a drugi będzie wolał dłużej pobawić się sam. Nie uszczęśliwiaj na siłę jednego, odbierając czas drugiemu, który w danej chwili bardziej potrzebuje Twojej bliskości i uwagi. W wychowaniu rodzeństwa liczy się przede wszystkim zdrowy rozsądek!
MIT VI: Dziecko trzeba ciepło ubierać – zawsze!
A oto kolejny popularny mit, który niestety może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia maluszka. Małe dzieci, szczególnie w pierwszym roku życia, są delikatne i podatne na różnego rodzaju zagrożenia z zewnątrz, bowiem ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Rodzice jednak często zapominają o tym, że ubierając dzieci niemożliwie grubo, chcąc ochronić je przed przeziębieniem i poważniejszymi chorobami, doprowadzają zwyczajnie do… przegrzania!
Już od jakiegoś czasu lekarze mocno uczulają rodziców na to, żeby dzieci nie przegrzewać, bo przegrzanie może być gorsze niż nawet lekkie wyziębienie organizmu. Mają rację! Zrozumiałe jest to, że chcesz chronić swoje dziecko przed infekcjami, ale robisz to niewłaściwie, jeśli w największe upały ubierasz je tak, jak sama ubrałabyś się dopiero późną jesienią.
Rada: Ubieraj dziecko zawsze odpowiednio do temperatury. W okresie letnim, kiedy panują duże upały, długie spodnie, bluzka z długim rękawem, sweterek i do tego czapeczka nie są wskazane! Jeśli wybierasz się na dłuższy spacer, zabierz ze sobą cieplejsze ubranka i kocyk, aby móc z nich skorzystać w razie potrzeby. Kontroluj temperaturę ciała dziecka. Jeśli będzie mu za zimno lub za ciepło, wyrazi swoje niezadowolenie choćby płaczem czy grymaszeniem.
MIT VII: Dziecka nie można rozpieszczać, bo zacznie „rządzić”
Rzeczywiście nie można nadmiernie rozpieszczać dziecka. Musi ono mieć jasno wytyczone granice, a w późniejszym wieku musi zacząć poznawać wartość pieniądza i wiedzieć, że każdy ma pewne obowiązki, dlatego nie zawsze rodzic może kupić wszystko czy rzucić wszystko, aby zająć się dzieckiem, ale… mówimy o „rozpieszczaniu” dziecka w wieku od 6. do 12. miesiąca życia. Rady typu „nie noś dziecka, bo się przyzwyczai” czy „niech popłacze, nic mu nie będzie” to już nawet nie mit, to głupota!
Rada: Noś dziecko, ile tylko chcesz, reaguj za każdym razem na jego płacz i niezadowolenie! Nie rozpieszczasz go w ten sposób, ale okazujesz miłość i zainteresowanie. Dzięki temu Twoje dziecko będzie rosło w atmosferze miłości, w poczuciu bezpieczeństwa, będzie miało do Ciebie zaufanie, a to zaprocentuje na przyszłość!