Większość rodziców jest przekonanych, że ich dzieci potrafią samodzielnie zorganizować sobie czas. I być może po części tak właśnie jest, jednakże, zwłaszcza małym dzieciom warto zainicjować niektóre zabawy i co ważne, rozwijać u nich tym samym wyobraźnię.

Małe dzieci są bardzo dobrymi kompanami do zabaw. Niekiedy, potrzebują jednak wsparcia nas, rodziców. Warto wówczas mieć pakiet zabaw przygotowanych na tzw. czarną godzinę. Nigdy nie wiadomo, czy dziecko zechce bawić się na świeżym powietrzu, czy może w domowym zaciszu. Jak wypełnić czas wolny dzieciom? Oto nasze pomysły.

1. Czytajcie

Czytanie książek „na głos” przez rodziców jest bardzo ważne dla rozwijania u dzieci umiejętności skupienia się oraz rozumienia. Dziecko nasłuchuje czytanej historii, a następnie dopytuje i także tworzy jej inne zakończenia. To my, rodzice powinniśmy codziennie, czytać dzieciom przynajmniej przez 30 minut. O tym, jaką książkę przeczytacie, zadecydujcie wspólnie. Nie zawsze, my dorośli, wiemy, która lektura rzeczywiście zainteresuje dziecko.

2. Spacerujcie

Spacer pozwala nawiązywać głębsze więzi rodzinne. W czasie spacerów rozmawiamy, opowiadamy o swoich problemach, ale i marzeniach. Możemy spędzić ze sobą czas bardzo aktywnie. Spacer może być intensywny lub wolniejszy – dostosowany do wieku naszego dziecka. W czasie takiej pieszej wędrówki, możemy pokazać dziecku ciekawe miejsca w naszym mieście, opowiedzieć legendy, albo pojechać za miasto i wypocząć w otoczeniu lasów.

3. Domowe kino?

Wielu rodziców zarzuca dzieciom, że zbyt dużo czasu wolnego spędzają przed telewizorem. Może zatem ograniczyć wpatrywanie się w szklany ekran, poprzez zabawę w codzienne kino domowe. Zorganizujmy w pomieszczeniu iście kinowy nastrój, przygotujmy popcorn i zasłońmy okna. Jeśli w takiej, domowej sali kinowej spędzimy 1,5 h raz w tygodniu, dziecko będzie bardziej zadowolone, z oglądania ulubionej bajki, a my będziemy mieli czyste sumienie, że nasze dziecko nie przesiaduje wiele godzin przed telewizorem.

Uwaga, do stworzenia domowego kina, potrzebny jest jednak dobry sprzęt. Nowoczesne telewizory Smart TV to wspaniały obraz i wiele przydatnych funkcji.

4. Rozwijajcie zdolności manualne

Twoje dziecko nie przepada za malowaniem? A może okaże się, że wykonywanie prac w masie solnej, to jego pasja. Aby u dzieci wykształcił się zmysł do artystycznego tworzenia, trzeba umiejętnie uczyć je każdej techniki malowania, wyklejania, wycinania, rzeźbienia, lepienia. O czymś zapomnieliśmy?

Najważniejsze, to dobierać do wspólnej zabawy dobre produkty. Plastelina, która się nie lepi, farba, która nie daje wyrazistych kolorów, łamiące się kredki, szybko zniechęcą do tworzenia prac plastycznych.

5. Podróżujcie

Nie na marne mawia się, że podróże kształcą. Nawet te małe, weekendowe wyjazdy, w góry, nad okoliczne jeziora, w miejsca ciekawe acz mało znane i popularne – sprawią, że dziecko poczuje się jak mały odkrywca. W przyszłości chętniej będzie podróżował, poznawał nowe miejsca. I co ważne, nie będzie bał się przygód. Zatem, w drogę!

Dodaj komentarz