Kwestia zapewnienia właściwej opieki swoim rodzicom czy dziadkom to temat ważki, niezwykle trudny i wciąż za mało omawiany. Nie ulega wątpliwości, że sytuacją idealną jest taka, w której senior spędza pogodną starość w swoim własnym domu, otoczony troskliwą opieką najbliższych. Niestety, nie zawsze jest to możliwe.

Niejednokrotnie przeszkodę stanowi absorbująca praca zawodowa dzieci czy też wnuków osoby wymagającej opieki. Nie jest możliwe, by jedna z osób zrezygnowała ze źródła dochodów. Często zatem dom opieki jest najlepszym rozwiązaniem; wbrew obiegowej opinii, wcale nie ostatecznym, mniejszym złem.

Do niewątpliwych plusów pobytu w domu seniora zaliczyć można całodobową i profesjonalną opiekę. Wiele takich placówek posiada sale rehabilitacyjne, do ćwiczeń oraz gabinety lekarskie. Jest to niewątpliwa dogodność, pozwalająca osobie starszej uniknąć kolejek do specjalistów.

Nieoceniona jest także gwarancja różnorodnych zajęć w gronie osób starszych, świadomość opieki i korzystanie z pomocy innych w wykonywaniu codziennych, niejednokrotnie trudnych już czynności. Pobytu w domu opieki to nie tylko możliwość spędzania czasu na stereotypowej grze w karty czy szachy. Wiele domów opieki, jak na przykład podwarszawski dom seniora Anna, proponuje chociażby opcję dbania o własny ogródek.

Zdarza się oczywiście, że osoba, która trafia do domu seniora czuje się samotna. Znacznie częściej jednak jest szczęśliwa i usatysfakcjonowana. Poprzez zmianę miejsca pobytu ma możliwość nawiązania przyjaźni z ludźmi w podobnym wieku, o podobnych doświadczeniach. Bywa nawet, że dzięki nowemu towarzystwu odnajdują w jesieni swego życia miłość.

Najważniejsze jest jednak tak naprawdę właściwe zorganizowanie dnia podopiecznemu. Dzięki temu osoba starsza, mając wypełnione dni, nie odczuwa tak swojej samotności, nie popadając w osamotnienie, rutynę i stany depresyjne. Dobrze prowadzony, renomowany dom opieki skupia się na indywidualnej jednostce. Dostrzega potrzeby konkretnej osoby, jej przyzwyczajenia, doświadczenia życiowe i przeżycia. Personel zapewnia zatem opiekę psychologiczną i w zależności od potrzeb proponuje szereg działań aktywizujących. Dba także o budowanie relacji społecznych, o tworzenie poczucia przynależności i świadomości bycia potrzebnym. Dzięki temu osoba znajdująca się u kresu życia jest w stanie wykrzesać z siebie tak potrzebną energię i aktywność. Jest to na pewno korzystniejsze niż spędzanie przez nią wielu godzin samotnie, stąd też wybór dobrego domu opieki nie powinien stanowić dla nikogo powodów do wyrzutów sumienia.

Warto pamiętać, że domy seniora nie są placówkami zamkniętymi. Niektóre ośrodki pozwalają nawet na kilkudniowe odwiedziny bliskich, gwarantując pobyt w specjalnych pokojach gościnnych. Oczywistością także jest możliwość wyjazdu seniora do rodziny przy okazji weekendów, świąt czy w czasie okresów urlopowych.

Aby ułatwić sobie i potencjalnemu pensjonariuszowi takiego domu decyzję, warto dać seniorowi możliwość wyboru. Dobrze prowadzony, renomowany dom opieki zapewnia możliwość wstępnej wizyty, wysłuchania opinii innych mieszkańców oraz samego zainteresowanego, rozmowy z personelem, mającej za zadanie ewentualne rozwianie ewentualnych wątpliwości.

 

Źrodło: DomSeniora24.pl

Dodaj komentarz