W dzisiejszych czasach znajomość języka angielskiego jest bardzo przydatną umiejętnością, która pozwala swobodnie porozumiewać się za granicą, korzystać niemal z nieograniczonych źródeł informacji, nawiązywać kontakty z obcokrajowcami, a nierzadko daje szansę na szybszy rozwój kariery zawodowej. Pomimo tak dużej przydatności i popularności tego języka, nie każdy zna go na tyle dobrze, aby móc bez kłopotów się nim posługiwać. Nauka języków obcych nie należy do najłatwiejszych, a brak lingwistycznych predyspozycji u niektórych osób przysparza dodatkowych kłopotów w przyswajaniu wiedzy. Nie bez znaczenia są także zaległości w edukacji. W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy korepetytora, który przygotuje indywidualny tok nauczania.

Czym kierować się przy wyborze korepetytora języka obcego?

W procesie nauczania bardzo ważna jest wzajemna relacja między korepetytorem a uczniem. Jeżeli z jakiegoś powodu nauczyciel wzbudza strach, niechęć albo dystans, to nauka nie będzie efektywna. Uczeń powinien móc swobodnie rozmawiać z osobą, która prowadzi zajęcia, poradzić się jej we wszystkich nurtujących kwestiach związanych z językiem obcym, ale jednocześnie korepetytor powinien stanowić autorytet i osobę godną zaufania. Chęć bliższego poznania swojego ucznia pozwoli lepiej określić jego trudności oraz zdolności językowe, a tym samym dostosować proces nauczania. Wiąże się to również z dyspozycyjnością korepetytora, z którym kontakt powinien być ułatwiony. Pozytywna relacja między nauczycielem a jego podopiecznym to doskonała motywacja do nauki.

Oprócz miłej atmosfery w trakcie lekcji, bardzo ważna jest umiejętność przekazywania wiedzy przez korepetytora. Dobry nauczyciel wie, jak zainteresować ucznia nauką i sprawić, by jego praca była efektywna. Indywidualne podejście do podopiecznego jest szczególnie ważne w przypadku osób, które nie mają predyspozycji językowych. Oznacza to, że nauka języka obcego przychodzi im znacznie trudniej niż ludziom o zdolnościach lingwistycznych, w związku z tym, praca z nimi powinna wyglądać inaczej.

Z umiejętnym przekazywaniem wiedzy wiąże się rodzaj metod nauczania, które są wykorzystywane przez korepetytora. Przede wszystkim muszą być one dostosowane do wieku, poziomu wiedzy oraz zdolności ucznia. Warto również na samym początku jasno określić, jakich wyników oczekuje się po zakończeniu wszystkich zajęć. Pozwoli to nauczycielowi na lepsze dopasowanie sposobów prowadzenia korepetycji. Obecnie, do najpopularniejszych metod nauczania języka angielskiego i innych języków obcych należą:

  • metoda komunikacyjna – ukierunkowana na komunikację w określonych sytuacjach,
  • metoda bezpośrednia – kładzie nacisk na zrozumienie języka obcego, czyli uczy swobodnego wypowiadania się i wymowy,
  • metoda gramatyczno-tłumaczeniowa – tradycyjna forma zajęć, która polega na omawianiu gramatyki oraz słownictwa na podstawie tekstów,
  • metoda Callana – opiera się na bardzo szybkiej wymianie pytań i odpowiedzi pomiędzy uczniem a nauczycielem, a jej celem jest nauka swobodnej wypowiedzi.

 

Z metodami nauczania w dużej mierze wiąże się forma zajęć, które mogą być prowadzone w rozmaity sposób, choć nie każdy z nich jest odpowiedni dla wszystkich uczniów. Najczęściej korepetycje odbywają się w formie bezpośredniego spotkania – lekcje mogą odbywać się w szkole językowej, w domu ucznia lub korepetytora albo w wynajętej sali. Nowoczesne technologie pozwalają także na zdalną edukację, np. przez Skype’a. Choć jest to bardzo wygodne i w niektórych sytuacjach jedyne rozwiązanie, to nie wszystkim ten sposób kontaktu może odpowiadać. Wybierając korepetytora, warto więc zwrócić uwagę na formę prowadzonych przez niego lekcji.

 

Czego należy unikać?

Wiele osób usilnie szuka korepetytora z wyższym wykształceniem albo bogatym doświadczeniem zawodowym. Nie warto jednak kierować się wyłącznie tymi wytycznymi, ponieważ nauczyciel języka obcego musi przede wszystkim bardzo dobrze znać ten język, a nierzadko dobra relacja z uczniem jest cenniejsza i daje lepsze efekty w nauce niż stosowanie innowacyjnych metod nauczania, o których wiedzą zdobywa się na studiach albo w trakcie wieloletniej praktyki.

Błędne bywa również przekonanie o tym, że im droższe lekcje, tym będą one efektywniejsze. Cena bardzo często jest uzależniona od konkurencji, indywidualnych wyobrażeń korepetytora na temat tego, ile chciałby zarabiać oraz poziomu jego wiedzy i umiejętności, które nie zawsze idą w parze z dobrymi efektami nauczania.

 

Gdzie i jak szukać korepetytora?

Możliwości na znalezienie korepetytora języka obcego jest wiele. Poszukiwania można zacząć w szkole, w której uczy się dziecko. Być może jeden z nauczycieli języka angielskiego udziela prywatnych lekcji w formie korepetycji i chętnie nawiąże współpracę. Drugą opcją jest dowiadywanie się wśród znajomych, którzy mogą polecić sprawdzonego korepetytora. Korzystanie z usług takiej osoby bardzo często jest dobrym rozwiązaniem, choć należy mieć świadomość, że nauczyciel, który współpracuje z różnymi uczniami, nie zawsze osiąga ze wszystkimi te same efekty. Najwygodniejszym i najszybszym sposobem na znalezienie korepetytora języka angielskiego jest szukanie za pośrednictwem portali internetowych. Istnieją serwisy, na których ogłaszają się osoby, które chętnie udzielają korepetycji. Jednym z nich jest oferia.pl/zlecenia/lekcje-korepetycje/jezyk-angielski. Można tu znaleźć kontakty do osób, które dają korepetycje z angielskiego w Warszawie i wielu innych miastach w całej Polsce.

Dodaj komentarz