Każdy rodzic wie jak ważna jest znajomość języka obcego, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy to język angielski zewsząd nas otacza. Dlatego chcąc dla swoich pociech jak najlepiej, rodzice zaczynają wprowadzać język angielski już od pierwszych miesięcy życia dziecka, żeby miało szansę się z nim osłuchać. Jednak czasem nadgorliwość rodziców przynosi odwrotny skutek, dziecko zaczyna się zniechęcać i z czasem nauka kojarzy się już tylko z przykrym obowiązkiem. Jak temu zapobiec?
Ucz przez zabawę!
Chyba każdy zgodzi się z tym, że nauka przez zabawę jest najlepsza i dzięki tej formie, nie będzie się kojarzyć z przykrym obowiązkiem. Kiedy nasz kilkulatek opanuje już język ojczysty na poziomie komunikatywnym, możemy śmiało powoli zacząć wprowadzać drugi język. Na początek zacząć od piosenek czy książeczek po angielsku, jak wiadomo, dzieci szybko się uczą, więc zacznie kojarzyć znaczenia poszczególnych słów. Możemy wprowadzać obcojęzyczne zwroty również na co dzień np. zamiast „dziękuję” mówmy „thank you”, maluch z czasem zacznie sam używać tego zwrotu odpowiednio do sytuacji. Możemy też uczyć dziecko wierszyków po angielsku czy oglądać bajki, opcji jest dużo. Jak podrośnie to wtedy możemy naszą pociechę zapisać na kurs języka angielskiego częstochowa http://tarkowski.edu.pl/ .
Nie zmuszaj, nie przepytuj, nie oceniaj!
Jeżeli nie chcemy zniechęcić dziecka, po powrocie z przedszkola czy szkoły, nie zasypujmy go pytaniami typu „czego się dziś nauczyłeś?”czy „powiedz coś po angielsku”. Nie zmuszajmy dziecka do mówienia, poczekajmy aż samo zacznie nam opowiadać, przecież my też wracając do domu, nie mamy ochoty od razu opowiadać o tym co robiliśmy w pracy. Czekamy na odpowiedni moment i to samo dotyczy dzieci! Przyjdzie pora to samo powie, a wtedy, nie poprawiajmy na siłę błędów ani nie oceniajmy. I co najważniejsze, przenigdy nie porównujmy naszego malucha do innych dzieci! Stwierdzenia typu „No ładnie, ale możesz zrobić to lepiej, jak twoja koleżanka z grupy/klasy”, sprawi tylko, że dziecko zamknie się w sobie i poczuje się gorsze. Dajmy mu czas na naukę i opanowanie tej trudnej umiejętności, przypomnijmy sobie nasze początki z nauką języków obcych.