Przeważająca większość matek w Polsce skarży się na problem braku apetytu u swojego dziecka i pyta: jak zachęcić je do jedzenia? Próba przekonania malucha do zjedzenia całego obiadu wiąże się często ze sporą dawką stresu zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Jednak na szczęście problem ten jest w większości przypadków przejściowy i znika wraz z wiekiem. My natomiast postaramy się podpowiedzieć, dlaczego dziecko nie chce jeść i jak sobie z tym radzić.

Każde dziecko jest inne

Na początek zmagań z żywieniem dziecka należy zwrócić uwagę na kilka faktów. Przede wszystkim musimy pamiętać, że każde dziecko jest inne i odczuwa inne potrzeby. Często zadajemy sobie pytanie, dlaczego nasza pociecha nie tknie nawet palcem ziemniaków, ale z chęcią zje mięso, marchewkę czy buraki. Przyczyną mogą być upodobania smakowe dziecka, które w trakcie jego rozwoju mogą się zmieniać nawet co tydzień. Pozwólmy mu samemu poznawać nowe smaki i dajmy mu na to czas. Nie spieszmy się i nie stresujmy niepotrzebnie naszej pociechy. Oczywiście rodziców powinna bardziej zaniepokoić sytuacja, gdy dziecko w ogóle nie chce jeść. Wtedy konieczna może okazać się wizyta u gastrologa, który wykluczy ewentualne choroby.

Brak apetytu – przyczyny

Przyczyn może być kilka – zdrowotne, kulinarne lub psychologiczne. Zdrowotne przyczyny braku apetytu najczęściej dotyczą anemii, pasożytów, infekcji lub problemów z żołądkiem, a w skrajnych przypadkach pojawieniem się nowotworu. Przyczyny kulinarne związane są ze złą dietą, w której może być za dużo słodyczy i słonych przekąsek. Z kolei psychologiczne dotyczą presji, jaką często mogą wywierać rodzice na dziecku w kwestii jego żywienia. Jeżeli problem apetytu jest większy i dziecko nie chce jeść niczego, może to być objawem poważniejszej choroby, co należy natychmiast skonsultować z gastrologiem. Taki lekarz przepisze specjalne leki lub suplementy, które zwiększą apetyt dziecka lub skieruje na dodatkowe badania i terapie. Bardzo dobrzy gastrolodzy pracują w warszawskim Centrum Medycyny Dziecięcej Medintel. Specjalista pomoże we wszelkich problemach związanych z żywieniem dziecka.

Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Jeżeli przyczyny braku apetytu związane są wyłącznie z kaprysem dziecka, to warto zastanowić się nad tym, co i w jaki sposób mu podajemy. Warto jest zachować spokój i cierpliwość w kwestii żywienia, gdyż rodzice często niepotrzebnie wykazują zdenerwowanie, które później odczuwa dziecko i w efekcie zaczyna się stresować. Dlatego rola rodziców w tej sprawie jest równie ważna, co zachowanie dziecka. Zatem w jaki sposób możemy zachęcić naszego niejadka do jedzenia? Oto kilka pomysłów:

  • Siadaj do stołu razem z dzieckiem i jedz równocześnie z nim. Maluch wzoruje się na rodzicach, którzy są dla niego autorytetem i naśladuje ich. Dlatego gdy zobaczy, że rodzice także jedzą, bardzo możliwe, że będzie chciało im dorównać. Wspólne posiłki dodatkowo wzmocnią wasze relacje rodzinne.
  • Urozmaicaj posiłki. Postaraj się, aby codziennie podawać dziecku coś innego, a także aby dania zawierały różnorodne składniki – najlepiej, by dostarczały jak najwięcej różnych smaków, zapachów, kolorów i wartości odżywczych.
  • Zadbaj o sposób podania i miejsce. Dziecko zawsze chętniej zje kanapkę, która będzie kolorowa i wesoła niż taką, na której znajdzie się tylko ser lub szynka. Równie ważne jest także to, jakich talerzy i sztućców używamy – te bardziej kolorowe, np. z podobiznami bohaterów z bajek, będą bardziej cieszyły dziecko i zachęcały do skorzystania z nich. Z kolei miejsce, w którym dziecko spożywa posiłki, powinno być czyste, ułożone i przede wszystkim wygodne.

Szukasz odpowiedniej placówki medycznej w Warszawie, która zapewni Twojemu dziecku najlepszą opiekę? Odwiedź stronę: http://medintel.com.pl/.

Dodaj komentarz