Zajęcia pobudzające kreatywność dziecka, czyli o sensoplastyce

Sensoplastyka to najlepszy sposób na rozwijanie wszystkich zmysłów dziecka od najmniejszych lat. Czym tak naprawdę jest i jakie niesie ze sobą korzyści? Od czego zacząć zabawę z sensoplastyką? Odpowiemy na wszystkie pytania.

Co to jest sensoplastyka?

Sensoplastyka to dziedzina, która prawidłowo kojarzy Wam się z plastyką, a innym również z integracją sensoryczną. Jest stworzona na podobiznę DIY dla dorosłych, jednak od dzieci nie wymagamy takich wysokich umiejętności artystycznych. Mimo, że nazwa może trochę gubić, jest ona stosowana w placówkach oświatowych i nieświadomie we wszystkich domach. Dzięki niej rozwijamy percepcję wzrokową, słuchową oraz pogłębiamy smak i węch. Przede wszystkim jednak rozwija ona dotyk. Stymulacja dotykowa jest bardzo ważna, szczególnie u dzieci z zaburzeniami odczuwania bodźców. Każda pociecha ćwiczy dzięki niej zdolności manualne i uczy się otaczającego ją świata.

Początki sensoplastyki

Pobudzanie kreatywności dziecka od pokoleń odbywa się za pomocą ogólnodostępnych przedmiotów. Wystarczy kawałek kartki, kredka, klej, nożyczki, plastelina, aby wyczarować piękną ozdobę świąteczną, laurkę dla babci lub cokolwiek innego. Od tego właśnie powinniśmy zacząć. Początki mogą być trudne, ponieważ martwimy się o dostosowanie materiałów do dziecka. W sklepie Moje Bambino istnieją jednak produkty, które nie zrobią krzywdy żadnemu z nich. Największym hitem ostatnich lat stał się piasek kinetyczny. Jego ogromną zaletą jest funkcjonalność. Możemy z niego korzystać w każdym miejscu, nie bacząc na jesienną, czy zimową aurę. To właśnie on sprawia największą frajdę dzieciom od najmłodszych lat. Lepienie zamków z piasku, babek i innych foremkowych dzieł jest prostą i bardzo rozwijającą zabawą. Jest to dobry wybór dla dzieci w każdym wieku.

Po co dziecku kreatywność?

To słowo obok ambicji, inteligencji, czy empatii wydaje się znikome. To jednak kreatywność dziecka pozwala mu stać się takim człowiekiem. Wyobraźnia nie ma granic. To jedynie rodzice mogą spowodować jej braki. Wpływa na to całodobowy dostęp do elektroniki, a w szczególności gry i bajki, które wymyślił ktoś inny niż nasze pociechy. Dzięki artykułom takim jak wałki, patyczki do modelowania, stemple, piasek, modelina i plastelina, farby i setkom innym, dzieci są w stanie samodzielnie budować swój świat. Tworzą bajkowe postacie, oryginalne ozdoby, a docenieni rozwijają swoją kreatywność i pewność siebie. Sensoplastyka jest jednym z najważniejszych elementów życia każdego dziecka. Na jej rozpoczęcie nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno.

Materiały do zabaw z dzieckiem znajdziesz na stronie www.MojeBambino.pl

Dodaj komentarz