Dzieci wykazują zainteresowanie widząc osoby z niepełnosprawnością. Przyglądają się, zadają pytania, pragną wyjaśnień. Ta naturalna ciekawość dzieci i zainteresowanie różnorodnością jest doskonałym powodem aby na trudne dla nas, dorosłych tematy rozmawiać już z dziećmi w wieku przedszkolnym. Ważny jest jednak sposób w jaki taka wiedza zostaje dzieciom przekazana.

Rozpoczęty w 2013 roku projekt zakończył się wielkim sukcesem. Otrzymaliśmy trzy razy więcej zgłoszeń niż wynosiła liczba miejsc. Warsztaty były bardzo wysoko oceniane w ankietach i liczne prośby o kontynuowanie projektu sprawiły, że w roku 2014 zrealizowaliśmy spotkania już dla 15 000 dzieci w kilkunastu miastach w Polsce. II edycja projektu cieszyła się niesłabnącym zainteresowaniem i już teraz planujemy kolejne edycje. – mówi Agata Battek, założycielka Fundacji VERBA.

Warsztaty edukacyjne pod tytułem „Niezwykłe spotkania”, które odbywały się w przedszkolach na terenie Polski od września do grudnia 2014 roku były kontynuacją projektu Fundacji VERBA zrealizowanym dzięki wsparciu Fundacji PZU. Program warsztatów był dostosowany do grup wiekowych, a każdej z nich wydzielono inne cele i założenia merytoryczne, dostosowane do emocjonalnego poziomu rozwoju dziecka. Podczas warsztatów dzieci uczyły się szacunku dla różnorodności, otwartości i empatii. Dla dzieci oczywiste jest, że mimo różnic każdy ma marzenia, pragnie mieć przyjaciół i brać udział w niezwykłych przygodach. Współpraca Fundacji VERBA z przedszkolami oraz wsparcie przedsięwzięcia przez Fundację PZU pozwoliło na realizację ważnego projektu wpierającego rozwój społeczny najmłodszych.

Wspólne czytanie, rozmowa, zgadywanki, gry, kolorowanki, porozumiewanie się bez użycia słów, zapoznanie się z alfabetem Braille’a to tylko niektóre z aktywności, które zaproponowano młodym uczestnikom warsztatów. O doskonałe samopoczucie i wysoki poziom merytoryczny prowadzonych zajęć dbali specjalnie w tym celu przeszkoleni animatorzy. Dużą rolę w kształceniu dzieci podczas warsztatów odegrały bajki edukacyjne Fundacji VERBA z cyklu „Leon i jego nie-zwykłe spotkania” Książeczki opowiadając proste historie o wspólnej przygodzie grupy przyjaciół w naturalny sposób porusza temat niepełnosprawności, ułatwiając tym samym komunikację z dziećmi. W 2014 roku Fundacja VERBA wprowadziła kolejne materiały edukacyjne dostosowane do dzieci w postaci kolorowanek z wierszykami.

Dzieci reagowały wspaniale. Aktywnie uczestniczyły w warsztatach, odpowiadały na zadawane im pytania, bardzo szybko uczyły się i z ciekawością czekały na przygotowane dla nich niespodzianki w postaci książeczek i kolorowanek. My, dorośli, uważamy temat niepełnosprawności za trudny, ponieważ wiemy, jakie emocje mogą się z nim wiązać. Dzieci tych złych emocji jeszcze nie znają i dlatego bardzo ważne jest, aby kwestię niepełnosprawności przedstawiać im w kontekście możliwości, a nie ograniczeń – powiedziała Agata Battek, założycielka Fundacji VERBA.

By Mistery

Dodaj komentarz