Uświadamianie dziecka nie należy do rzeczy najłatwiejszych. Prowadzenie z nim rozmów na tematy dotyczące seksualności jest jednak konieczne, szczególnie w okresie wakacyjnych wyjazdów i letnich obozów młodzieżowych. Ci, którzy zaniedbali edukację seksualną swoich dzieci, powinni jak najszybciej nadrobić braki. Pomoże to uchronić pociechy przed popełnianiem błędów.

„Mamo, skąd ja się wziąłem?” – tego typu pytania prędzej czy później usłyszą wszyscy rodzice. Warto na nie odpowiadać od najmłodszych lat pociechy, adekwatnie do jej wieku. „Podczas rozmowy skupiajmy się nie tylko na biologicznej stronie ludzkiej seksualności, lecz głównie – na uczuciach. Pomoże to ukształtować właściwe podejście do relacji w związku” – mówi serwisowi Edyta Szmit, psycholog z Przystani Psychologicznej.

Jeśli nie uświadomimy nastolatka w porę, zacznie on szukać wiedzy na własną rękę – w internecie lub grupie rówieśniczej. Informacje, które otrzyma, niekoniecznie będą szczegółowe i zgodne z prawdą. Dlatego też należy osobiście dopilnować edukacji seksualnej dziecka.

W przypadku gdy nastolatek wstydzi się i nie chce rozmawiać na tematy intymne, dobrym rozwiązaniem może być podsunięcie mu fachowej literatury. Dzięki temu zyskamy pewność, że pociecha otrzyma wiadomości rzetelne i sprawdzone. Do rozmowy warto spróbować jednak wrócić, ponieważ buduje ona więź i zaufanie między dzieckiem a rodzicami.

By Milo

Dodaj komentarz