„Ta ustawa niczego nie nakazuje, ale pozwala dokonywać wyboru szczególnie przez tych, którzy nie mogą mieć dzieci” – powiedziała premier Ewa Kopacz. Prezydent podpisał w środę ustawę o leczeniu niepłodności, która kompleksowo reguluje kwestie diagnostyki i leczenia niepłodności w Polsce. Do tej pory dzięki rządowemu programowi in vitro urodziło się w Polsce 2632 dzieci.

Ustawa dostosowuje krajowe ustawodawstwo do dyrektyw unijnych w zakresie dotyczącym komórek rozrodczych i zarodków. Prezydent Komorowski poinformował, że jeden z jej punktów skieruje do Trybunału Konstytucyjnego. Pomimo tego ustawa wejdzie w życie.

Sejm uchwalił ustawę o leczeniu niepłodności pod koniec czerwca. Daje ona prawo do korzystania z procedury in vitro małżeństwom i osobom we wspólnym pożyciu, potwierdzonym zgodnym oświadczeniem. Leczenie niepłodności tą metodą będzie mogło być podejmowane po wyczerpaniu innych metod leczenia, prowadzonych przez co najmniej 12 miesięcy.

Ustawa zezwala na dawstwo zarodków, zabrania zaś ich tworzenia w celach innych niż pozaustrojowe zapłodnienie. Zakazuje też niszczenia zarodków zdolnych do prawidłowego rozwoju – grozić będzie za to kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.

By Mistery

Dodaj komentarz