Wielu rodziców, kiedy tylko dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki, zastanawia się, jak zabezpieczyć jego przyszłość. Co będzie lepszą opcją? Odkładanie do skarpety? Konto? A może polisa dla dziecka? To ostatnie rozwiązanie ciągnie za sobą bardzo wiele pytań. Postaramy się na nie odpowiedzieć.

Polisa dla dziecka na przyszłość

Polisa posagowa, bo tak w zasadzie nazywa się ten rodzaj ubezpieczenia, to bardzo dobre rozwiązanie, które ułatwia odkładanie pieniędzy na przyszłość. Polisa polega na tym, że co miesiąc wpłacasz określoną kwotę – składkę ubezpieczenia, które po określonym czasie zostanie wypłacone dziecku. Polisa dla dziecka jest polisą oszczędnościową.

W momencie określonym przez umowę ubezpieczenia, najczęściej są to 18 urodziny dziecka, ale może to być także później, dziecko dostaje pieniądze. Może to być cała złożona kwota, mogą to być miesięczne raty lub kilka transz. Tak czy inaczej, jest to pomoc dla młodego człowieka, który dopiero zaczyna wchodzić w dorosłe życie. Może to być zastrzyk gotówki na dobry początek lub wkład na mieszkanie, może także być to sposób na utrzymanie się w czasie studiowania.

Polisa dla dziecka a polisa na życie

Tego rodzaju polisa jest także swojego rodzaju ubezpieczeniem na życie dla rodzica. W razie trwałej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą lub wypadkiem albo w momencie, gdy rodzica zabraknie, wpłacane pieniądze oczywiście nie przepadają. Wręcz przeciwnie, polisa posagowa dla dziecka może być swojego rodzaju ubezpieczeniem od takich sytuacji.

W tym wypadku są dwa wyjścia – ubezpieczyciel przejmuje obowiązek wpłacania składek, tak, by dziecko w dniu określonym w umowie otrzymało gwarantowaną kwotę, lub pieniądze są rozłożone na raty jako dodatkowa renta, która ułatwia dziecku życie mimo trudnej sytuacji rodzinnej. To najlepszy sposób na zabezpieczenie przyszłości młodego człowieka. Nawet w najczarniejszym scenariuszu ma on nadal szansę na wykształcenie czy zakup mieszkania.

Polisa dla dziecka – sposób na powiększanie oszczędności?

Obecnie ani lokaty, ani konta oszczędnościowe nie mają szczególnie wysokiego oprocentowania, dlatego odkładanie tam pieniędzy na przyszłość może nie być szczególnie opłacalne. Jednakże oszczędzanie na polisie może wiązać się właśnie z powiększaniem oszczędności.

Polisa dla dziecka może być premiowana, co oznacza, że do odłożonej kwoty zostają dopisane odsetki, jeśli regularnie odkładasz pieniądze. Na dodatek często można liczyć na premię końcową, co sprawia, że wkładane przez ciebie na to ubezpieczenie środki pomnażają się. To o wiele bezpieczniejsze rozwiązanie oszczędzania na przyszłość. Niestety, środki odkładane na konto czasami kuszą, by je wykorzystać. W tym wypadku także oczywiście można je wykorzystać w razie potrzeby, jednak jest to nieco trudniejsze i bardziej skomplikowane.

Kiedy zacząć odkładać na przyszłość dziecka

Trudno mówić o optymalnym momencie, kiedy należy zacząć odkładać na przyszłość dziecka. Zasadniczo: im wcześniej, tym lepiej, ponieważ pozwala to na odłożenie nieco większej kwoty, a to zawsze dodatkowa gotówka na przyszłość malucha. Niektórzy rodzice zaczynają o tym myśleć w momencie, kiedy tylko dziecko przyjdzie na świat, inni wtedy, gdy ambitny licealista zaczyna snuć marzenia o studiach na renomowanej uczelni.

Jedno jest pewne – nigdy nie jest za późno. Przez kilka lat można odłożyć już naprawdę sporą kwotę, która będzie dla młodego człowieka fantastycznym zastrzykiem gotówki, narzędziem do zrealizowania swoich celów i miękką poduszką finansową. Więc nawet jeśli masz w domu licealistę, warto zacząć odkładać na jego przyszłość. Po zakończeniu studiów będzie mógł otrzymać sporą kwotę. W tym wypadku działa efekt kuli śnieżnej – wydaje się, że to niewielkie pieniądze, ale to właśnie te małe miesięczne składki koniec końców tworzą dość dużą sumę, która może okazać się zbawienna.

Dodaj komentarz