Depresja, zwana inaczej zaburzeniami depresyjnymi, jest chorobą, którą czasem trudno zdiagnozować. Niektórym chorym wydaje się, że to jedynie gorszy czas w ich życiu, inni natomiast w poczuciu beznadziei nie wierzą, że cokolwiek jest im w stanie pomóc. Na radzenie sobie z depresją i wypaleniem jest kilka sposobów. Na początku jednak potrzebna jest przede wszystkim chęć do tego, aby zmienić coś w swoim życiu, wygrzebać się z poczucia bezradności i smutku.

Jak radzić sobie z depresją i wypaleniem?

Istnieją dwa główne podejścia – terapia biologiczna, opierająca się głównie na lekach, oraz pomoc psychologiczna, czyli psychoterapia. Największą skuteczność można uzyskać poprzez połączenie tych dwóch sposobów. Jednak w zwalczaniu mniej dotkliwych przypadków depresji leczenie farmakologiczne nie jest konieczne. W takich sytuacjach często wystarcza jedynie kontakt z terapeutą. Trzeba pamiętać o tym, że dla niektórych chorych pójście do lekarza jest zbyt drastycznym krokiem. Co zrobić w takiej sytuacji? Pierwszym etapem jest zadbanie o siebie. Podstawa to regularny i zdrowy sen. Już po takim odpoczynku można zauważyć poprawę nastroju. Trzeba jednak pamiętać, że lepszy dzień wcale nie oznacza, że pozbyliśmy się choroby. Dobrze jest zacząć także jakąś aktywność fizyczną, czynnie zainteresować się którymś ze sportów. Może to być jazda na rowerze czy chociażby bieganie. Dzięki temu organizm zwiększy produkcję endorfin, wywołujących uczucie szczęścia. Nie można ukrywać się ze swoimi problemami. Jeśli tylko mamy bliskich, z którymi możemy porozmawiać i którzy nas zrozumieją, powinniśmy im powiedzieć o tym, z czym się borykają. W zależności od tego, czy będą czuli się na siłach, mogą zaoferować swoją bezpośrednią pomoc lub zaproponować nam wybranie się na terapię.

Wizyta u specjalisty jest najważniejsza

Nawet jeśli będziemy starać się przezwyciężyć chorobę, jaką jest depresja lub zwyczajne wypalenie, może się okazać, że będzie konieczna wizyta u specjalisty. Jeśli wciąż nie będziemy pewni, co tak naprawdę nam dolega, możemy udać się do lekarza rodzinnego, który oceni, czy występują objawy depresji. Kiedy jednak mamy niemal pewność, że jesteśmy chorzy, możemy zgłosić się bezpośrednio do lekarza specjalisty – nie potrzebujemy skierowania, aby zapisać się na konsultację psychologiczną bądź psychiatryczną. Jedną z placówek, prowadzących psychoterapie, jest Ośrodek W relacji w Warszawie. Posiada on w swojej ofercie zarówno terapię indywidualną, jak i grupową. Na początek zalecana jest ta pierwsza, aby móc na osobności porozmawiać z lekarzem i zmierzyć się ze swoimi problemami. Terapeuta posiada doświadczenie oraz empatię potrzebną w kontakcie z pacjentem. Dzięki temu będzie mógł on poprawić swoją zdolność do rozwoju, poczuje się silniejszy.

Depresja i wypalenie – nieważne czy życiowe, czy zawodowe – są chorobami, z którymi trzeba walczyć. Te schorzenia, pozostawione samym sobie, będą się jedynie pogłębiać. Z czasem mogą doprowadzić do myśli samobójczych, a od nich – do czynów. Trzeba zapobiec im w jak najwcześniejszej fazie. Wtedy możemy mieć pewność, że terapeuta pomoże nam w walce z depresją i znów będziemy mogli cieszyć się życiem.

Dodaj komentarz