Marzeniem wielu maluchów jest posiadanie domku na drzewie. Niestety, większość rodziców nie jest w stanie zapewnić im tej rozrywki. Alternatywnym rozwiązaniem mogą być jednak domki dla dzieci, które możesz ustawić w ogrodzie lub w domu. Dostarczą one dużo zabawy i radości Twoim pociechom, ale pod warunkiem, że dobrze przemyślisz swój wybór.

Wybierz materiał na domki dla dzieci

Producenci oferują Ci dwa rodzaje materiałów z których wykonuje się domki: drewno oraz tworzywo sztuczne. Konstrukcje drewniane są duże i w zasadzie przeznaczone tylko do ogrodu. Te natomiast, które mogą stanąć zarówno na dworze jak i w domu, są mniejsze i wykonane z plastiku. Dzięki temu, nawet jeśli nie posiadasz ogrodu, Twoje dziecko ma szanse na swój mały domek.

Jeśli wybierzesz plastikowe domki dla dzieci…

… nie będziesz mieć problemu z ich przenoszeniem pomiędzy domem a ogrodem. Cechuje je lekka konstrukcja i łatwy montaż – wystarczy, że dopasujesz i złączysz części, używając gotowych zaczepów. Domki te możesz też szybko rozmontować a pojedyncze elementy schować. Nie zajmą wiele miejsca. Produkty te są także proste w konserwacji – wystarczy okresowo myć je wodą.

Plastik dobrze amortyzuje uderzenia. Domki z tego materiału mają gładkie powierzchnie a obecne w nich kanty są zaokrąglone, zwiększając bezpieczeństwo w czasie zabawy. Cechują się one bajkowymi kształtami i kolorami, przyciągając uwagę najmłodszych dzieci (do 3 lat). Wadą domków z plastiku jest natomiast ich łatwe nagrzewanie, dlatego ustawiaj je w miejscach częściowo ocienionych.

Drewniane domki dla dzieci…

… to gwarancja stabilności i wytrzymałości, której może zabraknąć plastikowym konstrukcjom. Ceną za tą wygodę jest niestety ich waga – są one ciężkie a ich przenoszenie jest mocno utrudnione. Mimo tej niedogodności domki z drewna cechują się ciekawszymi kształtami, niż modele z plastiku. Są też większe – jedno- lub dwupiętrowe, z jedną lub kilkoma izbami. Często też mają taras i płotek z furtką.

Domki z drewna możesz ustawiać bezpośrednio na ziemi lub na specjalnych palach. Spodobają się one starszym pociechom, bowiem przypominają zwykłe domy i mają bardziej stonowane, naturalne barwy. Lepiej też wkomponowują się w wystrój ogrodu. Niestety, są one droższe i wymagają okresowej konserwacji.

Dodatkowe elementy

Większe domki dla dzieci, głównie drewniane, często zawierają w swoim zestawie miniaturowe wyposażenie: stoły, stołki oraz meble kuchenne. Domki z drewna możesz też rozbudować o dodatkowe elementy – huśtawki, zjeżdżalnie czy drabinki i ścianki do wspinania się, które zwiększą aktywność ruchową Twojego dziecka.

Plastikowe domki również mogą być wzbogacone o analogiczne elementy. Pamiętaj jednak, aby z plastikowych akcesoriów korzystały tylko małe dzieci o mniejszej wadze. Wybierając wymarzony model oceń, czy ma on łatwo otwierane drzwi i okna – to one dodają frajdy! Przed zakupem sprawdź też, czy wewnątrz domku można zawiesić firanki lub inne dekoracje.

Nie zapomnij o bezpieczeństwie!

Wszystkie konstrukcje muszą być bezpieczne w czasie użytkowania. Wybieraj więc tylko te produkty, które zaopatrzone są w certyfikat CE obowiązujący w Unii Europejskiej. Zwracaj też uwagę, czy elementy konstrukcyjne domków są solidnie wykonane, nie mają pęknięć i złamań. W przypadku konstrukcji drewnianych skontroluj czy nie wystają z nich drzazgi i czy ich dach jest szczelny.

Nie zapomnij, że bezpieczne użytkowanie zależy też od Ciebie. Ogrodowe domki dla dzieci muszą stać na równych powierzchniach, aby nie przewróciły się w czasie zabawy. Ustawiaj je z dala od basenów oraz roślin z cierniami lub trujących. Zwróć też uwagę na zacienienie – dzięki niemu wnętrze domków nie będzie zbyt gorące a Twoje dzieci będą mieć pełny komfort w czasie zabawy!

Dodaj komentarz