Każdy rodzic zmaga się z dylematem wyboru odpowiedniego fotelika dla dziecka. Na rynku istnieje wiele modeli oraz rodzajów. Najważniejszą kategorią jest tu bezpieczeństwo malucha. Dlatego należy pamiętać o tym, aby fotelik był dobrze dopasowany.

Czym się więc kierować przy wyborze fotelika?

Podstawowymi kategoriami są wiek, waga i wzrost dziecka. Dodatkowo warto przyjrzeć się systemowi montażu oraz przewożenia. Ponadto fotelik powinien być kompatybilny z rozmieszczeniem pasów w samochodzie, w którym będzie przebywało najczęściej dziecko.

W innym przypadku siedzisko może przynieść odwrotny efekt i zagrażać zdrowiu malucha. W wyborze mogą pomóc ogólnodostępne specjalistyczne badania. Dlatego warto zorientować się, jakie istnieją na rynku foteliki dla dzieci https://moleo.pl/pol_m_DZIECKO_FOTELIKI-1394.html. Najczęściej stosowanym podziałem jest ten ze względu na wiek.

Rodzaje fotelików

Fotelik można więc podzielić na pięć grup. Każda z nich dotyczy innego przedziału wiekowego dziecka. Oto podstawowy podział:

  • grupa 0 – do 9. miesiąca,
  • grupa 0+ – do 18. miesiąca,
  • grupa 1 – od 8. miesięcy do 3 lat,
  • grupa 2 – od 3. do 7. roku życia,
  • grupa 3 – od 6. do 12. roku życia.

Ponadto można wybrać grupę łączoną, dzięki czemu zwiększony jest próg wagowy. Warto pamiętać także o tym, że foteliki mają różne kształty. Dla noworodka wygląda jak kołyska i posiada trzypunktowe pasy. Pozostałe rodzaje są dopasowywane pod względem wzrostu i wagi dziecka. Te dla starszych dzieci posiadają zagłówki. Na rynku znajdują się również foteliki uniwersalne mające służyć znacznie dłużej.

Okazuje się, że wybór siedziska dla dziecka to poważna i niełatwa sprawa. Jest wiele parametrów, od których uzależniony jest zakup odpowiedniego fotelika. Kształt związany jest z wagą, wiekiem i wzrostem dziecka. A to z kolei dodatkowo może warunkować, że będzie on kompatybilny z rozmieszczeniem pasów bezpieczeństwa w aucie. Warto zdecydować się więc na taki model, który zapewni znacznie dłuższe korzystanie z fotelika. Co do ceny, odgrywa tutaj drugorzędną rolę.

Dodaj komentarz