5 na 100 ciężarnych boryka się obecnie z problemem cukrzycy ciążowej, która – niezauważona i nieleczona – może doprowadzić nie tylko do przedwczesnego porodu, ale przede wszystkim do poważnych zaburzeń rozwojowych płodu, a nawet do jego obumarcia. Uważna obserwacja siebie i szczególne wyczulenie ma pewne objawy oraz regularne badania kontrolne, zwłaszcza w drugim trymestrze, pozwalają „trzymać rękę na pulsie” i bezpiecznie donosić ciążę.

Cukrzyca ciążowa to – w skrócie rzecz ujmując – zbyt wysoki poziom cukru we krwi ciężarnej, który stanowi zagrożenie zarówno dla zdrowia kobiety, jak i jej dziecka.

Symptomy, które powinny zaniepokoić…
Wymienione tu objawy mogą, ale oczywiście nie muszą, wskazywać na cukrzycę ciążową, jednakże, gdy któryś z nich (albo dowolna ich konfiguracja) pojawia się (lub – co gorsze – powtarza się), lepiej skonsultować się ze specjalistą i ewentualnie przedsięwziąć konkretne działania mające na celu kontrolowanie i bieżące normowanie poziomu cukru we krwi.

Nie można więc ignorować u kobiety ciężarnej zawrotów głowy, zmęczenia czy senności, które mogą wydawać się – na pierwszy rzut oka – normalne w jej stanie. Niepokojącym sygnałem może być także większe niż wcześniej pragnienie czy wzmożony apetyt (przypisywany często temu, że „dziecko się rozwija, więc mama więcej je”), jak również utrata masy ciała. Jeśli kobieta miewa w czasie ciąży problemy z powtarzającymi się infekcjami pochwy i / lub częstym oddawaniem zwiększonej ilości moczu, należy przyjrzeć się bliżej przyczynom takiego stanu rzeczy, bo mogą być błahe, ale mogą także świadczyć o niebezpiecznej cukrzycy ciążowej. Symptomy bardziej jednoznaczne i wymagające szybkiej konsultacji lekarskiej to zaburzenia widzenia oraz nadciśnienie.

Badania, które warto i trzeba robić…
Każda ciężarna powinna regularnie wykonywać nieinwazyjne badania kontrolne, jak choćby USG, morfologię czy badanie ogólne moczu lub właśnie poziomu cukru we krwi. Ostrożności nigdy za wiele – cukrzyca ciążowa potencjalnie zagraża każdej kobiecie w ciąży, dlatego między innymi zazwyczaj zaleca się robienie podstawowych badań krwi i moczu co miesiąc. Obowiązkowo wykonuje się również w szóstym miesiącu ciąży test, który bada reakcję organizmu na obciążenie glukozą.

Ciężarne, które są w grupie największego ryzyka…
Bardziej od innych kobiet w ciąży cukrzycy ciążowej powinny się obawiać te ciężarne, które:
– chorują / leczą się na cukrzycę, nadciśnienie i / lub otyłość,
– są w kolejnej już ciąży i / lub w poprzednich miały cukrzycę ciążową,
– urodziły dziecko z wadą rozwojową,
– mają więcej niż 35 lat.

Ciąże, które obarczone są cukrzycą ciążową…
W momencie zdiagnozowania cukrzycy ciążowej, położnik zaleca ciężarnej określone „leczenie”. Polega ono – z jednej strony – na profilaktyce (na przykład właściwie skomponowana dieta) pomagającej unikać sytuacji, w których poziom cukru we krwi kobiety mógłby stać się niebezpiecznie wysoki, z drugiej natomiast na nieustannym monitorowaniu stanu zdrowia (na przykład codzienny pomiar cukru i ciśnienia tętniczego). Przebieg ciąży cukrzycowej wymaga stałej kontroli lekarza specjalizującego się w takich przypadkach. W niektórych sytuacjach niezbędne może okazać się podawanie ciężarnej insuliny. Dobrą wiadomością jest to, że cukrzyca ciążowa mija samoistnie w kilka tygodni po porodzie. Złą natomiast, że ok. 40% (wedle prognoz NFZ) ciężarnych, które przechodziły cukrzycę ciążową, w ciągu kilkunastu lat od rozwiązania ciąży zachoruje na cukrzycę typu II.

Więc na ten temat na http://www.osesek.pl/ciaza-i-porod/zdrowie-i-badania-w-ciazy/1359-cukrzyca-ciazowa-dbaj-o-siebie.html

Dodaj komentarz