Jako młody rodzic chcesz mieć wolne ręce podczas prac domowych? W takim przypadku warto zaopatrzyć się w odpowiednie gadżety, które ci w tym pomogą. Do wyboru masz nosidełka lub chusty – na co zatem warto się zdecydować?

Chusta i nosidełko to dwie całkowicie różne konstrukcje, a co za tym idzie, przekłada się to na komfort rodzica i dziecka. Warto wobec tego wiedzieć, jakie różnice pojawiają się pomiędzy nimi, aby podjąć dobrą decyzję.

Kiedy wybrać chustę?

Chusty tkane są zasadniczo najbardziej uniwersalne, ponieważ można zawiązywać je na wiele różnych sposobów, na przykład z przodu, z tyłu czy też na biodrze. Można także wykorzystać je jako hamak, kocyk czy osłona przed słońcem.

Mogą być one wybierane także przez początkujących rodziców – w tym celu poleca się wybrać chustę elastyczną lub też z kółkiem, które są łatwiejsze w wiązaniu, ale i tak na początku trzeba poświęcić czas na to, aby nauczyć się podstaw.

Kiedy wybrać nosidełko?

Nosidełka w porównaniu do chust są znacznie łatwiejsze w użyciu, ponieważ nie wymagają motania. Są poręczne i można dzięki nim nosić dziecko zarówno z przodu, jak i na plecach. Mogą być miękkie lub usztywnianie i posiadają szeroką regulację, dzięki czemu można dopasować je do swoich potrzeb.

Nosidełko musi być dopasowane do wielkości dziecka. W sprzedaży nie ma zbyt wielu nosidełek przeznaczonych dla najmłodszych dzieci – są one zwykle przeznaczone dla tych od 7 do 20 kilogramów, ale niektóre modele są wyposażone w specjalne wkładki dla niemowląt.

Ceny nosidełek i chust są zasadniczo podobne, chociaż wyższej jakości chusty, na przykład z domieszką jedwabiu, kaszmiru czy wełny są już droższe. Gdy wobec tego szukasz wszechstronnego gadżetu do noszenia dziecka, wtedy wybierz chustę, ale pamiętaj o tym, że nauka jej motania zajmie ci trochę czasu. Gdy z kolei doceniasz wygodę, wtedy wybierz nosidełko – jego minusem jest jednak ograniczona liczba pozycji i rozmiarów, a ponadto nie można wykorzystać go do innych celów jak chustę. Decyzja należy już od ciebie i twoich indywidualnych potrzeb.

Dodaj komentarz