Nieczytanie lektur to problem powszechnie znany przez młodzież oraz ich nauczycieli i rodziców. Z wielu przyczyn młodzi ludzie unikają czytania, twierdząc, że każda lektura jest nudna i beznadziejna. W przypadku jednak testu bądź sprawdzianu z lektury wszyscy ochoczo sięgają po streszczenia. Ważne jest jednak, aby streszczenie, po które sięgamy, było rzetelne i szczegółowe. Jakich tekstów unikać? Jak czytać streszczenia?

Dlaczego młodzież nie czyta lektur?

Nikogo nie dziwi, że młodzi ludzie niechętnie sięgają po książki. Ci starsi zdecydowanie nie dają im zazwyczaj dobrego przykładu. Skąd bierze się tak duża niechęć do obowiązkowych pozycji książkowych? Bo przecież po inne książki uczniowie sięgają znacznie częściej i chętniej. Czyniąc takie rozważania, warto zwrócić uwagę na tytuły znajdujące się w kanonie lektur. Fakt – ten ostatnio został nieco zaktualizowany, jednak wciąż widnieją w nim pozycje, które skutecznie są w stanie odstraszyć i całkowicie zniechęcić niczego nieświadomych uczniów do sięgania po literaturę piękną. Problem leży przede wszystkim w aktualności oraz dobieraniu tekstów odpowiednio do wieku młodych ludzi. Niektóre lektury to prawdziwa męczarnia dla uczniów, co nie wpływa korzystnie na chęć czytania w przyszłości. Rzeczywistość wygląda jednak tak, że uczniowie treść lektury znać muszą, bo muszą zdać test ze znajomości treści. Co zrobić w sytuacji, gdy test coraz bliżej, a książka wciąż nieprzeczytana? Najlepiej sięgnąć po streszczenia, których pełno jest w Internecie, repetytoria do nauki języka polskiego itp. Jakie streszczenia najlepiej wybierać i jak je czytać?

Jak rozpoznać dobre streszczenie?

W sieci aż roi się od różnorodnych streszczeń i mniej lub bardziej szczegółowych opracowań lektur szkolnych, jednak nie wszystkie z nich są wartościowe. Warto więc korzystać z renomowanych portali, które cieszą się wśród uczniów i nauczycieli dobrą opinią. Dobrze jest także poznawać treść lektury stopniowo, rozpoczynając od streszczenia najbardziej ogólnego, następnie zapoznać się z tym bardziej szczegółowym, aby w końcu dopełnić swojej wiedzy dokładnym, rozszerzonym opracowaniem w formie krótkiej książeczki, np. Ferdydurke streszczenie. Dzięki takiemu procesowi nie tylko zapoznajemy się z treścią lektury, ale także utrwalamy ją, poszerzając dodatkowo swoją wiedzę.

Nie tylko dla tych, którzy nie czytali

Dobre streszczenia i szczegółowe opracowania lektur to nie tylko alternatywa dla osób, które nie zapoznały się z wymaganą w szkolę pozycją. Jest to też świetny sposób na utrwalenie zdobytych podczas czytania książki informacji, usystematyzowanie ich i uzupełnienie. Oczywistym jest bowiem, że czytając lekturę, zazwyczaj mamy na to mało czasu, czytamy szybko i niektóre elementy nam po prostu umykają. Dobrze napisane opracowanie uzupełni wszystkie braki powstałe podczas lektury, wyjaśni rzeczy, które nie do końca są zrozumiałe. Bo przecież widnieje w kanonie lektur kilka pozycji z nurtu symbolizmu, których meritum jest trudne do zrozumienia. W takim przypadku posiłkowanie się rzetelnym opracowaniem również jest bardzo pomocne.

Dodaj komentarz